Ministerstwo Starożytności Egiptu poinformowało o odkryciu pozostałości starożytnej świątyni poświęconej władcy Egiptu sprzed ponad 2200 lat – donosi serwis internetowy Ahram Online.
Odkrycia dokonano podczas prac ziemnych związanych z budową kanałów melioracyjnych w wiosce Kom Shakau w prowincji Sauhadż w środkowej części kraju.
Jak poinformował Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, roboty melioracyjne zostały wstrzymane i zespół archeologów przystąpił do prac wykopaliskowych na stanowisku.
Naukowcy odsłonili dotychczas fragment murów budowli pokrytych płaskorzeźbami i inskrypcjami oraz dotarli do części posadzek z wapiennych płyt.
Inskrypcje na murach budowli wskazują, że na stanowisku znajdują się ruiny świątyni poświęconej faraonowi Ptolemeuszowi IV z Dynastii Ptolemeuszy (304-30 r. p.n.e.), władcy Egiptu w latach 221-204 p.n.e.
Prace wykopaliskowe na stanowisku są kontynuowane i naukowcy liczą na zdobycie nowych informacji o Ptolemeuszu IV, którego panowanie rozpoczęło proces stopniowego schyłku potęgi Dynastii Ptolemeuszy.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!