Wiadomości

W lasach nadleśnictwa Poddębice pojawiły się „szpony diabła”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W lasach nadleśnictwa Poddębice pojawiły się „szpony diabła”, rodzaj rzadkiego grzyba z rodziny sromotnikowatych. Pochodzi z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii.

Nietypowy okaz grzyba odkryto podczas prac leśnych; w sumie natrafiono na trzy sztuki.

Okratek australijski, bo tak brzmi jego nazwa, pojawił się w Europie na początku XX w. W Polsce odkryto go w latach 70. na południowym wschodzie i Dolnym Śląsku.

– Można go spotkać w żyźniejszych, bardziej wilgotnych lasach. Wizualnie ten grzyb jest bardzo atrakcyjny. Ma pięć czerwonych ramion z czarnymi wypustkami. Taka trochę ośmiornica bez ośmiu nóg. Piękny grzyb, lecz nieco brzydko pachnący, jak to w rodzinie sromotnikowatych – mówi Radiu Łódź rzecznik prasowy nadleśnictwa Poddębice Sylwester Lisek.

Okratek australijski (Clathrus archeri) to grzyb z rodziny sromotnikowatych, o wysokości około 15 cm. Po osiągnięciu dojrzałości owocnik przybiera kształt rozgwiazdy i pęka na 4-6 ramion o koralowoczerwonym zabarwieniu. Jego dolna część jest porowata i biała lub białoszara.

Nietypowy kształt dojrzałego owocnika spowodował, że grzyb ten otrzymał również kilka nazw potocznych takich jak: Palce Diabła, Ośmiornica lub Tasmański Diabeł.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!