Lublin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym owce mają zastąpić kosiarki do trawy. Dziesięć zwierząt zajęło się w pierwszej kolejności terenem zielonym w okolicach ul. Żeglarskiej – informuje portal Lublin112.pl.
W poniedziałek w okolicach Zalewu Zemborzyckiego pojawiło się stado owiec. Zwierzęta wypuszczone zostały na terenach zielonych przy ul. Żeglarskiej. W ten sposób Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zainicjował szkoleniowy wypas owiec świniarek.
Jest to działanie zrównoważone ekologicznie, którego celem jest wyeliminowanie potrzeby wykorzystywania toksycznych herbicydów oraz kosiarek spalinowych. Co więcej owce są w stanie zjeść trawę z miejsc, które są trudno dostępne dla zwykłych kosiarek takich jak strome stoki czy rowy. Ponadto zwierzęta mogą poprawić żyzność gleby, na której są wypasane przez dostarczanie organicznego nawozu.
Jak wyjaśnia inż. Jacek Sokołowski pracownik naukowy Katedry Etiologii i Dobrostanu Zwierząt Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarkii, taki wypas owiec jest przyjazny środowisku, aktywizuje bioróżnorodność, stanowi ekologiczny sposób kontroli chwastów, ponieważ zwierzęta w naturalny sposób usuwają je z przestrzeni publicznej oraz jest tańsze i mniej głośne niż tradycyjne kosiarki.
Nadzór nad bezpieczeństwem owiec sprawują certyfikowane psy pasterskie rasy Biały Owczarek Szwajcarski. Mają one wieloletnie doświadczenie w wypasie i posiadają certyfikat psa terapeutycznego. Oczywiście nad wszystkim czuwa również pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego. Zwierzęta te pozostaną na terenie miasta do jesieni.
/lublin112.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!