W marcu nastąpił wyraźny spadek nowych zamówień w przemyśle. W stosunku rocznym jest ich o 16,2 proc. mniej. Jeszcze miesiąc wcześniej odnotowano dodatni bilans, biorąc pod uwagę ujęcie roczne. W lutym nastąpił wzrost o 5,2 proc. – wynika z danych GUS.
W marcu zmniejszyły się też o 24,3 proc. rdr zamówienia na eksport. Mimo spadku w ujęciu rocznym, w ujęciu miesiąc do miesiąca nastąpił wzrost na tym polu o 4 proc.
W opinii dr Grzegorza Piątkowskiego, ekonomisty, sytuacja ma związek ze spowolnieniem gospodarczym naszych zagranicznych partnerów.
– Trzeba mieć zawsze na uwadze, że mimo wzmocnienia gospodarczego naszego kraju, w bardzo dużym stopniu jesteśmy zależni od otoczenia międzynarodowego. Minęły już czasy, gdy każde państwo było całkowicie niezależne i nie było przełożenia gospodarczego i biznesowego w innych państwach na to, co dzieje się w Polsce. Tym, co oddziałuje na Polskę jest spowolnienie Niemiec. Niemcy to nasz największy partner eksportowy, więc te kwestie są bardzo zależne od stanu gospodarki niemieckiej, ale też od struktury zamówień niemieckich – mówi dr Grzegorz Piątkowski.
Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wybory i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!