Wiadomości

W okresie od 19 grudnia 2019 roku syryjskie siły rządowe przejęły kontrolę nad ponad 2 tys. km2 w Wielkim Idlibie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosjan i Irańczyków, w okresie od 19 grudnia 2019 roku przejęły z rąk protureckich bojowników ponad 2000 km2, z czego około 1287 km2 w prowincji Idlib i 763 km2 – w prowincji Aleppo.

Przypomnijmy, że w myśl uzgodnień rosyjsko-tureckich syryjska prowincja Idlib wraz z przylegającymi do niej częściami prowincji Latakia, Hama i Aleppo przekształcona została w strefę deeskalacji, nad którą pieczę sprawować miała Turcja. W ten sposób powstał tzw. Wielki Idlib, w którym pojawiły się tureckie wojskowe punkty obserwacyjne i który stał się schronieniem dla walczących z rządem Baszara al-Asada bojowników.

Dodajmy, że niezależnie od tego pod kontrolą wojsk tureckich i protureckich bojowników znalazły się i inne fragmenty terytorium Syrii: w wyniku operacji „Tarcza Eufratu” (przeciw ISIS) Turcja przejęła kontrolę nad północną częścią prowincji Aleppo, w następstwie operacji „Gałązka Oliwna” (przeciw Kurdom) – kanton Afrin, graniczący od południa z Wielkim Idlibem, a od wschodu z obszarem zdobytym w toku operacji „Tarcza Eufratu”, a w wyniku operacji „Wiosna Pokoju” (również przeciw Kurdom) – sporo terenu na wschodnim brzegu Eufratu.

Tymczasem latem ubiegłego roku syryjskie siły rządowe podjęły operację na południu Wielkiego Idlibu, zakończoną zdobyciem miasta Chan-Szajchun i okrążeniem znajdującego się w rejonie wioski Murak tureckiego punktu obserwacyjnego nr 9. Prezydent Turcji udał się wówczas do Moskwy, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, po czym ofensywa wojsk syryjskich została przerwana.

19 grudnia 2019 roku syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosjan i Irańczyków, wznowiły natarcie, tym razem atakując pozycje protureckich bojowników w południowo-wschodniej części prowincji Idlib. Po zdobyciu miasta Dżardżanez zamknięto pierścień okrążenia wokół tureckiego punktu obserwacyjnego nr 8, zlokalizowanego w wiosce al-Surman.

Dalsze natarcie, prowadzone w kierunku autostrady M5, przerwała śmierć irańskiego generała Kasema Sulejmaniego i groźba wybuchu wojny w rejonie Zatoki Perskiej.

8 stycznia Władimir Putin spotkał się w Stambule z Erdoganem i uzgodniono zawieszenie broni, które weszło w życie 12 stycznia, przy czym dotyczyło to i Syrii, i Libii.

Rosja i Turcja uzgodniły kolejne zawieszenie broni w syryjskiej prowincji Idlib

Ale 24 stycznia syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosjan i Irańczyków, wznowiły przerwane natarcie. Główne uderzenie skierowano tym razem na miasto Ma’arrat an-Numan, które 28 stycznia zostało przez nie zdobyte. Po zwycięskich bitwach o Ma’arrat an-Numan, a następnie o Sarakib syryjskie siły rządowe odniosły zwycięstwo w bitwie na zachód od Aleppo.

Zwolennicy Asada świętują zwycięskie zakończenie bitwy o Zachodnie Aleppo

Do końca dnia 16 lutego syryjskie siły rządowe osiągnęły rubież Kaptan al-Dżabal – Andżara. W ciągu jednego dniach w ich ręce przeszedł obszar o powierzchni 180 km2.

17 lutego syryjskie siły rządowe kontynuowały natarcie, kierując jego ostrze na miasto Darat Izza, w którym trasa nr 62, prowadząca z Aleppo do Afrinu, łączy się z trasą do Idlibu. Miasto Darat Izza przez cały czas było intensywnie bombardowane przez rosyjskie samoloty.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!