– Polska, podobnie jak Francja, jest państwem, które przywiązuje ogromną rolę do tego, aby przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa, również prawa europejskie; wszystko co dzieje się w Polsce, dzieje się w ramach tych procesów – powiedziała premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Premier Beata Szydło powiedziała w Paryżu, że Polska podobnie jak Francja przywiązuje wagę do tego, by przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa oraz prawa europejskie. Zapewniała po rozmowach z prezydentem Emmanuelem Macronem, że wszystko, co dzieje się w Polsce, odbywa się w ramach tych procesów.
Polska premier mówiła, że spotkanie z prezydentem Francji było dobre i potrzebne. Podkreślała, że udało się wyjaśnić wiele wątpliwości. Szefowa rządu wyraziła zadowolenie z przyjęcia przez prezydenta Macrona zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce. Dojdzie do niej w 2018 roku, gdy będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości
Deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego – mówiła w Paryżu premier Beata Szydło.
Dodała, że Polska i Francja chcą kontynuować współpracę kulturalną, w szkolnictwie, jeżeli chodzi o współpracę uniwersytetów, ale również współpracę gospodarczą. – Są to kwestie, w których stanowiska Warszawy i Paryża są bardzo często wspólne, ale też mamy tutaj różnice. O tym rozmawiamy i będziemy rozmawiać, będziemy szukać również tutaj kompromisów – mówiła.
Jak podkreśliła szefowa rządu, jedną z najbardziej dyskutowanych różnic pomiędzy Polską a Francją jest kwestia pracowników delegowanych. – Ze swojej strony deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego – zapowiedziała.
– Zależy nam na uproszczeniu oraz lepszym egzekwowaniu prawa regulującego funkcjonowanie tego sektora. Wierzę, że możliwe będzie znalezienie takiej płaszczyzny porozumienia, która pozwoli na wypracowanie zrównoważonego kompromisu, zgodnego z podstawowymi zasadami rynku wewnętrznego gwarantującego jasność i pewną prawną – oświadczyła premier.
– Dla Polski niezwykle ważne jest, aby relacje pomiędzy Polską i Francją były jak najlepsze. Jesteśmy w stanie wyszukiwać takie kompromisy i rozwiązania, które pomogą we współpracy dwustronnej, ale również w (…) kluczowych zagadnieniach unijnych, takich jak chociażby bezpieczeństwo, (…) energetyka czy sprawy społeczne – podkreśliła premier Szydło.
Szefowa rządu zapewniła też, że Polsce zależy na sukcesie Unii Europejskiej. – Doceniam inicjatywy podejmowane przez pana prezydenta Macrona – powiedziała.
Według premier, by reformy były efektywny i zgodne z oczekiwaniami obywateli Wspólnoty, powinny być „rezultatem refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie jedynie tych największych”. Zapewniła o „pełnej gotowości” Polski do przystąpienia do „konstruktywnego, partnerskiego dialogu”.
– Polska ma swoją wizję zmian i reform UE, które z naszego punktu widzenia są konieczne po to, aby Europejczycy mieli poczucie tego, że Unia Europejska jest ich wspólnym domem, gwarantującym im bezpieczeństwo, gwarantującym im godne życie – powiedziała szefowa rządu. Jak przekonywała, taką wizję UE ma również Francja. – Bez Francji i bez Polski reforma Unii Europejskiej – w kontekście jej dalszego rozwoju – się nie powiedzie. Musimy w tym zakresie razem współpracować – mówiła.
Szydło wskazała również, że liczy także na „bliską” współpracę polsko-francuską w kontekście objęcia przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
– Udało nam się wyjaśnić wiele wątpliwości. Są jeszcze kwestie, które nas różnią. Jest rzeczą naturalną, bo inne są interesy Francji, inne są interesy Polski – mówiła premier. Dodała, że „mamy swoje uwarunkowania, ale dla mnie najważniejsze jest to, że oboje przedstawiliśmy argumenty, wizje, propozycje, które mogą łączyć Polskę i Francję. Nie tylko w naszych relacjach bilateralnych, ale również w naszej wspólnej pracy na rzecz rozwoju Unii Europejskiej”.
– Cieszę się, że prezydent przyjął zaproszenie do wizyty w Polsce w roku przyszłym. To jest rok niepodległości, 100-lecia niepodległości mojego kraju. To jest dla nas bardzo ważne, ponieważ Polska, jak i Francja, to są państwa, które doceniają i cenią demokrację, wolność, sprawiedliwość i solidarność 0 powiedziała premier
Jak dodała, „Polska jak chyba żaden inny kraj docenia co to znaczy być wolnym, demokratycznym państwem, co to znaczy być państwem suwerennym”. – Nasza historia nauczyła nas, że wolność, suwerenność, solidarność i demokracja to są wartość, których musimy bronić ponad wszystko – powiedziała.
Podkreśliła, że „Polska, podobnie jak Francja, jest państwem, które przestrzega i niezwykłą rolę przywiązuje do tego, by przestrzegane były wszystkie zasady, wartości i prawa, również prawa europejskie. Wszystko to, co w Polsce dzieje się, dzieje się w ramach tych procesów. O tym również rozmawialiśmy” – mówiła.
W czasie rozmów „tłumaczyłam, jak w tej chwili wygląda nasz dialog z Komisją Europejską” – relacjonowała premier. „Polska nigdy takiego dialogu nie odmawiała. Jesteśmy otwarci na wyjaśnianie wszelkich wątpliwości, jeśli ze strony Komisji Europejskiej się one pojawiają” – mówiła.
Spotkanie Emmanuela Macrona z Beatą Szydło jest uważnie obserwowane ze względu na pogorszenie się w ostatnich miesiącach relacji Paryża z Warszawą.
Powodem było między innymi zerwanie przez polski rząd kontraktu na zakup francuskich śmigłowców Caracale, a także krytyka polskich władz przez Macrona, zarówno jeszcze w trakcie francuskiej kampanii prezydenckiej, jak i już po wyborach.
Kością niezgody jest także sprawa pracowników delegowanych w Unii Europejskiej. To właśnie Francja forsuje zmiany, którym Polska się sprzeciwia.
Ostatnio francuski prezydent spotkał się z polską premier w czerwcu, w czasie szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Emmanuel Macron rozmawiał wówczas z przywódcami wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej, a więc także Czech, Słowacji i Węgier.
W Paryżu premier Beata Szydło spotkała się przed południem z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Jose Angelem Gurrią i wygłosi przemówienie na forum tej organizacji, poświęcone sprawom gospodarczym.
OECD to elitarny klub skupiający najbardziej rozwinięte państwa świata. Stąd płyną oceny i prognozy dotyczące rozwoju nie tylko gospodarczego, ale także spraw związanych z oświatą i szkolnictwem czy z rolnictwem.
Źródło: tvp.info
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!