Produkcja stali w Polsce wzrasta. Polski rynek wyrobów stalowych powiększył się czwarty rok z rzędu, a jego zużycie jest najwyższe od 1989 roku. Eksperci zapowiadają spadek cen tego surowca.
Rekordowe zużycie stali na koniec ubiegłego roku wyniosło 13,5 mln ton. Tak dobre dane wskazują, że rekord może zostać jeszcze pobity w kolejnych latach. Sytuacja w przemyśle metalowym jest bardzo stabilna, zwłaszcza jeśli chodzi o Polskę.
– Jeżeli chodzi o polski przemysł metalowy, to jesteśmy bardzo poważnym graczem na rynku europejskim, nie tylko w tych segmentach, w których my dostarczamy. Mamy bardzo duże huty, które dostarczają nie tylko w Polsce, ale generalnie są globalnymi dostawcami i znajdują się w sieci globalnych producentów, także nasza pozycja z punktu widzenia całej Europy jest tutaj bardzo znacząca – mówi Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding.
Polska znajduje się w pierwszej dwudziestce największych producentów stali na świecie i na piątym miejscu w Unii Europejskiej, zaraz za Włochami, Francją, Hiszpanią i Niemcami. Natomiast w ujęciu globalnym produkcja stali surowej wzrosła w ubiegłym roku o 5 proc, co stanowi kolejny rekord. W najbliższych latach zarówno produkcja, jak i zapotrzebowanie na stal powinny nadal stabilnie rosnąć. Najwięcej do powiedzenia na rynku globalnym mają Stany Zjednoczone i Chiny, pomiędzy którymi od dłuższego czasu trwa konflikt celny.
– Wydaje się, że następuje taka globalna sytuacja, w której główni gracze rozdający karty produkcyjne na świecie trochę koncentrują się bardziej na własnych obszarach, na własnych ogródkach – jeżeli tak można powiedzieć i to Chiny, które są głównym producentem stali i potężnym konsumentem Stany Zjednoczone i oczywiście wysoko rozwinięta UE mocno dbają już wewnętrznie o swoje interesy – podkreśla Leszek Jurasz.
Zmniejszony import stali do Stanów Zjednoczonych, który jest związany z wprowadzeniem 25-cio procentowych ceł na chińskie wyroby stalowe, może też spowodować, że większa ilość tego surowca będzie trafiać na rynek europejski, również do Polski.
/Telewizja TRWAM/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!