Wiadomości

W powiecie chełmskim będzie rządzić koalicja PSL z PiS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawo i Sprawiedliwość i Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązały koalicję w radzie powiatu chełmskiego (Lubelskie). To kontynuacja dalszej, zgodnej współpracy – podkreślają przedstawiciele obu partii.

– W sprawie niezawiązywania koalicji z PiS odnosiliśmy się przede wszystkim do sejmików wojewódzkich – powiedziała wiceprzewodnicząca PSL Urszula Pasławska.

W wyborach do 19-osobowej rady powiatu chełmskiego zwyciężyło PSL, uzyskując dziewięć mandatów. PiS zdobył sześć mandatów, a lokalny komitet o nazwie BAS18 i G9 – cztery.

Koalicję zawiązali radni PSL i PiS. Jak mówią, będą kontynuować dotychczasową współpracę. – To wynik wyborów wskazał koalicję. Współpracowaliśmy dotychczas zgodnie, wyborcom to się podobało, będziemy kontynuować – powiedział dotychczasowy starosta powiatu chełmskiego, prezes zarządu powiatowego PSL Piotr Deniszczuk.

Deniszczuk podkreślił, że jest zwolennikiem współpracy wszystkich ugrupowań w radzie i tak postępował dotychczas.

– To była bardzo dobra kadencja, wszyscy zgodnie działaliśmy w interesie mieszkańców, nie patrząc na poglądy polityczne. Udało się choćby wyremontować rekordowo dużo dróg – powiedział.

– Nie udało się teraz porozumieć z komitetem BAS18 i G9, który chciał nas wyeliminować i zawrzeć koalicję z PiS, ale PiS wolał współpracę z nami. Umówiliśmy się, że ja pozostanę starostą, a Jerzy Kwiatkowski z PiS będzie wicestarostą – dodał Deniszczuk.

Członek zarządu powiatowego PiS w Chełmie, dotychczasowy wiceprzewodniczący rady powiatu Jerzy Kwiatkowski powiedział, że koalicja z PSL „to nie jest egzotyka”.

– Przez cztery lata współpracowaliśmy, znamy się, sprawdziliśmy się. Nasze postulaty dotyczące spraw mieszkańców były uwzględniane. Przybyło dużo wyremontowanych dróg, poprawiły się zarobki w jednostkach powiatowych. Warto tę współpracę kontynuować – powiedział.

Wiceszefowa PSL Urszula Pasławska proszona o komentarz w tej sprawie powiedziała, że w radach powiatów „sąsiad negocjuje z sąsiadem, a nie liderzy polityczni”.

– My odnosiliśmy się przede wszystkim do sejmików (wojewódzkich – red.) – dodała.

W zeszłą środę odbyło się spotkanie Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL w sprawie wyborów samorządowych. Po spotkaniu marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas oświadczył, że PSL nie wejdzie w koalicję z PiS w sejmikach wojewódzkich i że jest to jednolity głos dla całego Stronnictwa.

W niedzielnych wyborach samorządowych PiS uzyskało samodzielną większość w sześciu sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku – województwa pomorskiego. Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckiego (26 na 51), warmińsko-mazurskiego (19 na 30) oraz wielkopolskiego (22 na 39).

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej będzie zależało od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców, a w woj. opolskim – od radnych mniejszości Niemieckiej.

Z kolei w sejmiku woj. śląskiego – od decyzji radnych SLD, a w woj. dolnośląskim – od Bezpartyjnych Samorządowców i KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!