Wojsko zwiększa liczbę rezerwistów wzywanych na ćwiczenia. W przyszłym przejdzie je niemal 50 tys. osób – informuje „Rzeczpospolita”.
Ppłk Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego wskazuje, że „w tym roku armia zakłada wezwanie na ćwiczenia jednodniowe około 5,2 tys. żołnierzy. Krótkotrwale, czyli do 30 dni, około 24 tys. żołnierzy, natomiast ćwiczenia długotrwałe (powyżej 30 dni) ponad 450”. W przyszłym roku będzie ich niemal dwa razy tyle.
Sztab Generalny WP przewiduje, że w 2019 r. ponownie zostanie powołanych na ćwiczenia około 49 tys. rezerwistów. Podoficerowie i oficerowie mogą zostać wezwani na ćwiczenia do 60. roku życia, a szeregowi do pięćdziesiątki. W ten sposób – informuje dziennik – „armia kontroluje stan rezerw osobowych sił zbrojnych na wypadek wojny”.
Na tym jednak nie koniec… Gazeta przypomina również inne realizowane przez armię sposoby zwiększenia kadr, m.in. zeszłoroczny pilotażowy program szkolenia wojskowego „Legia Akademicka” dla ochotników – studentów.
Efekt programu gazeta określa jako „niezwykle ciekawy”. W ciągu roku z takiej możliwości skorzystało ponad 5 tys. młodych osób, a 2719 z nich uzyskało stopień starszego szeregowego oraz dodatkowo 1990 stopień kaprala.
Ministerstwo Obrony Narodowej od kilku tygodni prowadzi także kampanię rekrutacyjną „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. Z materiałów przygotowanych przez resort wynika, że „jej celem jest pokazanie, że bycie żołnierzem jest nie tylko służbą, ale również stabilną, interesującą i dającą perspektywy pracą”. Punkty werbunkowe WKU lokowane są m.in. w centrach handlowych, ośrodkach sportu, rynkach miejskich.
Równolegle trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie formacja ta liczy 16 tys. żołnierzy. Założenie jest takie, że do końca tego roku będzie ona miała w swych szeregach 20 tys. żołnierzy. W przyszłym roku ma być ich w sumie około 30 tys. Dowództwo WOT zakłada, że ostatnia kompania tej formacji zostanie utworzona w 2021 r., zaś pełną gotowość bojową terytorialni mają osiągnąć w 2025 r.
Warto przypomnieć, że trwa też rozbudowa wojsk operacyjnych. Obecnie trwa proces tworzenia dowództwa i batalionu dowodzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej, w której składzie mają znaleźć się m.in. trzy brygady – 1 Brygada Pancerna oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a także brygada, której proces formowania ma się rozpocząć w przyszłym roku i której dowództwo ma się mieścić w Lublinie.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!