Wiadomości

W ramach śledztwa ws. byłego naczelnika skarbówki ABW zatrzymała 10 osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 10 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wyłudzanie podatku VAT. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele polskich i czeskich podmiotów gospodarczych. Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym byłego naczelnika urzędu skarbowego w Sosnowcu, który w 2017 r. popełnił samobójstwo w areszcie.

Jak poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym byłego naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu i innych urzędników tej jednostki. Były naczelnik w 2017 r. popełnił samobójstwo w areszcie.

Jak podał rzecznik, akcja ABW została przeprowadzona we wtorek i w środę w kilku miejscowościach w woj. śląskim i małopolskim. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele polskich i czeskich podmiotów gospodarczych.

„Działalność grupy przestępczej polegała na stworzeniu, przy wykorzystaniu tzw. słupów, łańcucha firm realizujących fikcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Grupa posługiwała się fakturami VAT, które potwierdzały nieprawdę i nie odzwierciedlały faktycznych zdarzeń gospodarczych. W związku z opisaną działalnością organizatorzy procederu wyłudzili łącznie ponad 10 milionów złotych nienależnego zwrotu podatku VAT” – podał Żaryn w przesłanym komunikacie.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia oszustw podatkowych i wyłudzania podatku VAT, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. Pięciu spośród zatrzymanych, decyzją sądu rejonowego Katowice-Wschód zostało aresztowanych. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie materiałów wyłączonych z akt postępowania prowadzonego przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, i innym urzędnikom z tej jednostki. – Zatrzymani należeli do zorganizowanej grupy przestępczej korzystającej z przychylności kilku urzędników tego Urzędu Skarbowego – podał Żaryn.

Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Jak zaznacza ABW, sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.

Postępowanie dotyczące byłego naczelnika Marcina K. wszczęto w październiku 2016 roku. Podejrzany o przyjmowanie łapówek mężczyzna został aresztowany w lutym 2017 r., po zatrzymaniu został odwołany ze stanowiska. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty dotyczące popełnienia 30 przestępstw. Łączna kwota korzyści majątkowych, jakie miał przyjąć, przekracza 600 tys. zł. W sierpniu 2017 r. Marcin K. popełnił samobójstwo w areszcie.

W ramach tego samego postępowania zarzuty przedstawiono także kilkunastu innym osobom. Jest wśród nich prezes klubu piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec Marcin Jaroszewski i przedsiębiorca Piotr D. Ten ostatni usłyszał zarzut wręczenia naczelnikowi korzyści majątkowej, natomiast prezesowi Zagłębia prokuratura zarzuciła obiecywanie urzędnikowi korzyści w postaci dwóch biletów na mecz Legia Warszawa – Ajax Amsterdam. Biletów ostatecznie nie przekazał.

W czerwcu 2017 r. ABW zatrzymała Dariusza S. – byłego prezesa i byłego udziałowca Ruchu Chorzów – a także dyrektora sportowego Cracovii, a w przeszłości wiceprezesa Ruchu Mirosława M., którzy także mieli korumpować naczelnika urzędu skarbowego. Według ustaleń śledztwa obaj mieli przekazać naczelnikowi sosnowieckiego urzędu korzyści majątkowe o łącznej wartości 72 tys. zł, a miało to związek z funkcjonowaniem Fundacji Ruchu Chorzów oraz Ruchu Chorzów SA. Do popełnienia tych przestępstw miało dojść od marca 2015 roku do kwietnia 2016 r.

W tym samym śledztwie zatrzymano też m.in. Kazimierza K., przedsiębiorcę powiązanego z branżą górniczą, który także usłyszał zarzuty wręczania naczelnikowi korzyści majątkowych.

W maju 2018 r. ABW poinformowała o zatrzymaniu dwóch urzędniczek skarbowych, które miały założyć zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT, oraz 5 innych osób – prezesów lub właścicieli i prokurentów firm pełniących rolę tzw. „słupów”.

We wrześniu 2018 r. zatrzymano w tym śledztwie kolejne cztery osoby – znajomego Marcina K. Pawła B., który w ramach własnej działalności gospodarczej miał obsługiwać fikcyjne podmioty, oraz troje przedstawicieli dwu firm transportowych, które korzystały z nielegalnego procederu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!