W Senacie ruszyły prace nad nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Rozwiązaniami zajęli się dziś rano senatorowie na posiedzeniu połączonych komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Kultury i Środków Przekazu.
Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Kary obejmą posługiwanie się kłamliwym zwrotem „polskie obozy śmierci”.
Przepisy, które Sejm uchwalił w piątek, wywołały kontrowersje w Izraelu i na Ukrainie. Skrytykowały je władze tych państw. Izrael apeluje o wycofanie nowelizacji.
Tymczasem senator prof. Jan Żaryn oczekuje, że prace w Izbie Wyższej będą przebiegać zgodnie z planem. Historyk dodaje: są to przepisy niezwykle potrzebne.
– Po tym, jak Sejm uchwalił tę nowelizację, projekt już uchwalonej nowelizacji ustawy przeszedł do komisji. Wydaje mi się, że w tej wersji ta nowelizacja jest lepsza, dlatego że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich kalumnii, które zostaną nam zafundowane. „Polskie obozy koncentracyjne” i „polskie obozy śmierci” są takim najbardziej widocznym znakiem rozpoznawczym kłamstwa drugiej wojny światowej, natomiast sens jest nie tylko w tym sformułowaniu, tylko w tym, żeby w sposób jednoznaczny pokazać, że nie będzie zgody na to, by obciążano państwo polskie i naród polski za udział w Holokauście – mówi prof. Jan Żaryn.
W pracach komisji udział biorą przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz resortu sprawiedliwości.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że porządek obrad rozpoczynającego się dziś posiedzenia Senatu zostanie uzupełniony o tę kwestię.
Przed południem marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z ambasador Izraela Anną Azari. Rozmowa odbywa się w gmachu Senatu.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!