Wiadomości

W styczniu ruszy organizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej projekt „Ferie z WOT”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W styczniu ruszy organizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej projekt „Ferie z WOT”; w trakcie zimowej przerwy w nauce uczniowie i studenci będą mogli odbyć podstawowe szkolenie wojskowe – przekazał PAP rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak.

Jak powiedział PAP ppłk. Marek Pietrzak, projekt „Ferie z WOT” zostanie uruchomiony w wybranych brygadach obrony terytorialnej. Dodał, że oferta jest skierowana do uczniów szkół średnich i studentów, którzy chcieliby dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej, jednak nie chcą na czas szkolenia podstawowego rezygnować z nauki.

„Istotą zarządzania służbą żołnierzy Obrony Terytorialnej w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować” – powiedział PAP dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Pierwsze szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” odbędą się w terminie 11-26 stycznia w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Kolejne szkolenia będą odbywać się od 19 stycznia do 3 lutego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Z kolei od 26 stycznia do 9 lutego do projektu dołączy brygada OT z Mazowsza, a na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia projekt zostanie zorganizowany w dniach 9-24 lutego.

Jak wskazał Marek Pietrzak, dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmieni systemu szkolenia przyjętego w WOT.

„Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych; ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa” – zaznaczył.

Przypomniał, że szkolenie podstawowe to dopiero początek trzyletniego cyklu szkoleń realizowanego w ramach WOT. Jest on podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

„W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych” – powiedział Marek Pietrzak.

Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej przypomniał, że wszyscy, którzy chcą wstąpić do tej formacji, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Zaznaczył, że wniosek o powołanie do służby można od kilku dni złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 17 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!