Historia Wiadomości

W Toruniu powstaje pomnik ofiar zbrodni pomorskiej 1939 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zapomniana przez świat pierwsza fala niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej. W Toruniu powstaje pomnik ofiar zbrodni pomorskiej 1939 roku.

Pomnik ofiar zbrodni pomorskiej 1939 roku w Toruniu jest już w ostatniej fazie realizacji. Planowane otwarcie odbędzie się za kilka miesięcy. To nasza pamięć o tysiącach Polaków na Pomorzu wymordowanych przez Niemców w 1939 roku.

Już jesienią 2018 roku w Toruniu powstanie bardzo ważne upamiętnienie kilkudziesięciu tysięcy ofiar niemieckich zbrodni na polskiej ludności Pomorza, które bywa nazywane Zbrodnią Pomorską 1939 roku. Ludobójcza operacja niemieckich władz przybrała na polskim wielkim Pomorzu (stolicą województwa był wówczas Toruń, chociaż największymi miastami Bydgoszcz i Gdynia) charakter gigantycznego ludobójstwa, ewidentnie na wzór wymordowania lub uwięzienia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Niemcy na całym Pomorzu polskimi elitami i aktywniejszą społecznie grupą Polaków zapełnili w szale nienawiści narodowej doły śmierci w kilkuset miejscowościach, od Piaśnicy za Wejherowem, przez Szpęgawsk i Mniszek, po Barbarkę pod Toruniem i Fordon pod Bydgoszczą. Masowo mordowano nauczycieli, księży, społeczników i urzędników, ale także aktywniejszych rolników, rzemieślników, czy robotników. Wymordowano kwiat bohaterów Odzyskania Niepodległości w latach 1914–1922, ludzi służących w Legionach i POW, w Powstaniu Wielkopolskim i Powstaniach Śląskich, w wojnie polsko-bolszewickiej i innych walkach o Polskę. Wymordowano wielu młodszych, w tym licznych harcerzy wychowanych w duchu patriotyzmu i umiłowania Boga.

Uroczyste odsłonięcie pomnika będzie jednym z najważniejszych w skali całej Polski, a szczególnie Wielkiego Pomorza, wprowadzeniem w zbliżającą się w 2019 roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Należy podkreślić, że z oczywistych względów większość upamiętnień budujemy na cmentarzach, często położonych w miejscach oddalonych od centrów, czasem wręcz trudno dostępnych. Tym razem pomnik stanie w samym środku wielkiego miasta, dosłownie 150 metrów od głownego dworca autobusowego, a kilkaset metrów od Rynku Staromiejskiego. Znacznie łatwiej będzie właśnie w tej lokalizacji organizować masowe uroczystości z udziałem szkół i mieszkańców. Toruńskie uroczystości powinny stać się okazją dla bardzo szerokiej kampanii informacyjnej, nie tylko IPN, przypominającej prawdę o II wojnie światowej. Szczególna rola pomnika polega na podkreśleniu najbardziej dramatycznej, nieodwracalnej konsekwencji niemieckich zbrodni – masowego wyniszczenia polskiej ludności. Wymordowanym tysiącom ofiar niemieckich zbrodniarzy na Pomorzu jesienią 1939 roku i milionom Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie całej II wojny światowej należy się nasza pamięć.

W dniu 3 kwietnia ogłoszona została dokładna data odsłonięcia pomnika i wielkiej, ogólnopolskiej uroczystości patriotycznej – to wtorek 2 października 2018 roku. To dzień bardzo symboliczny, bo między uroczystym wspomnieniem pomordowanych w Lasach Szpęgawskich i w Lasach Piaśnickich. Ale najbardziej symboliczna wymowa związana jest z tym, że jest to dokładna, 139 rocznica urodzin dr. Józefa Władysława Bednarza, naszego pomorskiego Korczaka, jednego z najwspanialszych Polaków zamieszkujących nasz region w 1939 roku. To takich Polskich Wielkich Bohaterów Niemcy chcieli zetrzeć z powierzchni ziemi w czasie Strasznej Wojny.

/IPN Gdańsk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!