Wiadomości

W Turcji odkryto miejsce pochówku sprzed 2800 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy odkryli we wschodniej Turcji kompleks grobów przedstawicieli elity z czasów starożytnego państwa Urartu, nazywanego też królestwem Wan – informuje serwis internetowy Anadolu Agency.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Cavustepe w prowincji Wan, w odległości 25 kilometrów na południowy wschód od jeziora Wan, gdzie znajdują się pozostałości cmentarzyska i starożytnego miasta Sardurihinilli, zbudowanego w czasach panowania Sarduriego II, króla Urartu w latach 764-735 p.n.e.

Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Rafeta Cavusoglu, archeologa z Uniwersytetu Yuzuncu Yil w Wan, odsłonił na stanowisku zespół bogato wyposażonych grobów z VIII w. p.n.e., w których pochowano przedstawicieli urartyjskiej arystokracji.

Odkryte szkielety kobiet i mężczyzn pochodzą z ok. 2780 roku, zaś wśród przedmiotów wydobytych ze starożytnych grobów znalazły się srebrne naszyjniki, amulety i 39 kolczyków, a także zapinka w ksztacie lwa oraz pas zdobiony postaciami mitologicznych stworzeń.

Według ekspertów ostatnie odkrycie na stanowisku może dostarczyć nowych informacji o zwyczajach pogrzebowych w przypadku pochówków przedstawicieli elity państwa Urartu, rozwijającego się w okresie XIII-VI w. p.n.e. na obszarach Wyżyny Armeńskiej.

Urartu od połowy VIII w. p.n.e. przegrywając wojny z Asyrią popadało w coraz większą zależność od niej, a na początku VI w. p.n.e. przestało istnieć, podbite prawdopodobnie przez Kimerów lub Scytów, którzy przybyli do Azji Mniejszej z terenów położonych na północnym wybrzeżu Morza Czarnego.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!