Wiadomości

W Wilnie uczczono 100. rocznicę wyzwolenia miasta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zapalenie przez członków Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” zniczy na grobach żołnierzy Samoobrony Wileńskiej na Nowej Rossie zapoczątkowały obchody setnej rocznicy wyzwolenia miasta spod zaborów i okupacji. – 3 stycznia przed stu laty żołnierzom Samoobrony udało się faktycznie opanować całe miasto – wskazał prezes klubu Waldemar Szełkowski.

– W nocy z 2 na 3 stycznia z Wilna wyjechali Niemcy. 3 stycznia w okolicy Nowej Wilejki w pierwszej potyczce udało się zatrzymać bolszewików. Po latach niewoli miasto przejęli mieszkańcy zorganizowani w Samoobronę Wileńską – przypomniał Szełkowski.

Jak wskazał, „po kilku dniach walki stało się jednak jasne, że pomoc z Polski tak szybko nie nadejdzie”. – Wileńskie pułki piechoty i kawalerii wycofały się i razem z innymi oddziałami Samoobrony Litwy i Białej Rusi dały początek bohaterskiej Dywizji Litewsko-Białoruskiej Wojska Polskiego – dodał.

Szełkowski zaznaczył, że „działania Samoobrony Wileńskiej nie były jakimś wielkim czynem militarnym”. – To była przede wszystkim piękna manifestacja miłości do swego miasta i gotowości oddania za nie życia – wyjaśnił.

Do Samoobrony Wileńskiej należało wielu znanych Polaków: ppłk kawalerii Wojska Polskiego Jerzy Dąbrowski, rtm. Witold Pilecki wówczas jako 17-letni harcerz, Tomasz Zan, prawnuk Tomasza Zana, poety, przyrodnika, przyjaciela Adama Mickiewicza. W szeregach Samoobrony byli też bracia Józef Mackiewicz i Stanisław Cat-Mackiewicz, Walerian Meysztowicz, autor „Gawęd o czasach i ludziach”, a także Antoni Wiwulski, rzeźbiarz i architekt, który 3 stycznia czuwał na warcie i zmieniającemu go zziębniętemu harcerzowi oddał swój szynel. Wracając do domu, Wiwulski się przeziębił. Zmarł 10 stycznia 1919 roku na zapalenie płuc.

O Samoobronie Wileńskiej do niedawna na Litwie praktycznie się nie mówiło. Ten etap historii popularyzować zaczął Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka”, zapalając od 2015 roku 3 stycznia znicze na grobach żołnierzy Samoobrony.

Tegoroczne uroczystości setnej rocznicy wyzwolenia Wilna spod zaborów i okupacji będą kontynuowane w najbliższą sobotę. W południe w polskiej kwaterze na Nowej Rossie zostanie wystawiona warta honorowa. Zostaną tu złożone kwiaty i zapalone znicze. Następnie odbędzie się wycieczka po miejscach związanych z działalnością Samoobrony i jej bohaterów. Uroczystości zakończy msza św. za poległych w walce o Wilno w kościele pod wezwaniem Świętych Jakuba i Filipa przy placu Łukiskim.

Czytaj też:

Wileńszczyzna w dniach przełomu (1918/1919)

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!