Zygmunt Frankiewicz w Gliwicach, Krzysztof Matyjaszczyk w Częstochowie, Andrzej Dziuba w Tychach, Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu, Paweł Silbert w Jaworznie, Rafał Piech w Siemianowicach Śląskich – to niektórzy prezydenci miast woj. śląskiego, wybrani – według cząstkowych wyników głosowania – na kolejną kadencję już w pierwszej turze.
Drugiej tury wyborów prezydenta miasta – jak wskazuje opublikowany w niedzielę wieczorem sondaż Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu – nie będzie też w Katowicach, gdzie wygrał urzędujący od 2014 r. prezydent Marcin Krupa (bezpartyjny, miał poparcie PiS i SLD) – według tego sondażu poparło go 51,1 proc. wyborców.
Na razie nie ma bardziej szczegółowych danych o wyniku głosowania w stolicy Górnego Śląska. Jak poinformowano w poniedziałek rano w miejskiej komisji wyborczej, dane z komisji obwodowych nadal spływają – do godz. 6.00 przyjęto mniej więcej połowę protokołów.
Także inne miejskie komisje wyborcze w regionie, z którymi kontaktowała się PAP, nie zakończyły jeszcze liczenia głosów. Np. w Tychach około godz. 6 rano do komisji dotarło około dwie trzecie protokołów z obwodów, w Zabrzu w tym czasie udało się wprowadzić dane z 36 na 90 komisji, w Jaworznie 20 z 47 komisji. Również w Rybniku komisja nie zakończyła pracy. W Częstochowie do wczesnego rana policzono około połowę głosów, podobnie np. w Piekarach Śląskich.
Przedstawiciele wybranych komisji jedynie nieoficjalnie podają prawdopodobne, oparte na cząstkowych danych wyniki wyborów prezydentów miast. Według tych informacji, potwierdzanych nieoficjalnie przez przedstawicieli sztabów wyborczych, którzy jednak również mają na razie jedynie cząstkowe dane – pewni wygranej w pierwszej turze mogą być m.in. prezydenci: Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk (komitet SLD – Lewica Razem), który wygrał z ponad 60-procentowym poparciem, i Gliwic – Zygmunt Frankiewicz (bezpartyjny), który jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce – rządzi Gliwicami od 1993 r. Uzyskał – według niepełnych danych – ponad 70-procentowe poparcie.
Również bezpartyjny Andrzej Dziuba, od 18 lat rządzący Tychami, uzyskał – według cząstkowych danych – poparcie powyżej 70 proc. Powyżej 60 proc. głosujących poparło urzędujących prezydentów: Sosnowca – Arkadiusza Chęcińskiego, Chorzowa – Andrzeja Kotalę (obaj z Koalicji Obywatelskiej), Jaworzna – Pawła Silberta (bezpartyjnego), Będzina – Łukasza Komoniewskiego (członek SLD, startował z lokalnego komitetu) i Piekar Śląskich – Sławę Umińską-Duraj. Według rozmówców PAP, przewaga dotychczasowych prezydentów jest jednoznaczna, jednak w niektórych przypadkach jest to oparte na danych z mniej niż połowy obwodów.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się prawdopodobnie w Rudzie Śląskiej (z udziałem urzędującej, bezpartyjnej prezydent Grażyny Dziedzic i kandydata PiS Marka Wesołego), Mysłowicach (z udziałem bezpartyjnego Dariusza Wójtowicza oraz Wojciecha Króla z Koalicji Obywatelskiej) i Dąbrowie Górniczej (zmierzą się Marcin Bazylak z SLD Lewica Razem i Robert Warwas z PiS). Druga tura prawdopodobnie będzie też w Zabrzu, z udziałem urzędującej prezydent, bezpartyjnej Małgorzaty Mańki-Szulik i Agnieszki Rupniewskej z Koalicji Obywatelskiej.
Według napływających danych z części obwodowych komisji sytuacja wygląda na razie tak:
Będzin: Łukasz Komoniewski – 65 proc.
Bieruń: burmistrz Krystian Grzesica zdobył 55 proc. głosów.
Bytom: prawdopodobnie będzie druga tura (Mariusz Wołosz i Damian Bartyla).
Chorzów: Andrzej Kotala – 65 proc.
Czeladź: Zbigniew Szaleniec – 80 proc.
Częstochowa: Krzysztof Matyjaszczyk – 60% głosów.
Dąbrowa Górnicza: prawdopodobna druga tura – Marcin Bazylak (KKW SLD Lewica Razem, 40 procent głosów) i Robert Warwas (KW Prawo i Sprawiedliwość).
Jastrzębie Zdrój: Anna Hetman – ponad 50 proc. głosów.
Jaworzno: Paweł Silbert (wygrana w I turze)
Katowice: Marcin Krupa – 51.01 proc.
Łazy: dotychczasowy burmistrz Maciej Kaczyński wygrał z kandydatem PiS Krzysztofem Furmanem.
Mysłowice: w II turze mają zmierzyć się Dariusz Wójtowicz (35 proc.) oraz Wojciech Król (32 proc.). Dotychczasowy prezydent Edward Lasok odejdzie ze stanowiska
Piekary Śląskie: Sława Umińska-Duraj – 68 proc.
Siemianowice Śląskie: Rafał Piech – 87 proc.
Sosnowiec: Arkadiusz Chęciński – 67 proc.
Ruda Śląska: II tura to prawdopodobny pojedynek Grażyny Dziedzic z Markiem Wesołym lub Aleksandrą Skowronek
Rybnik: Piotr Kuczera – 69 proc.
Sławków: Rafał Adamczyk 55,26 proc.
Szczekociny prawdopodobna druga tura – Jacek Lipa i Marcin Drej. Dotychczasowy burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz na trzecim miejscu.
Tychy: Andrzej Dziuba – 70 proc.
Wodzisław Śląski: wygrał Mieczysław Kieca.
Wojkowice: Tomasz Szczerba 90 proc. (1 kandydat).
Zabrze: prawdopodobna druga tura – Małgorzata Mańka-Szulik (35 proc.) i Agnieszka Rupniewska (24 proc.)
Zawiercie: prawdopodobna druga tura – Witold Grim i Łukasz Konarski
Żory: prawdopodobnie druga tura – Waldemar Socha i Anna Gaszka lub Dariusz Domański.
/TVP Info, Dziennik Zachodni/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!