Wiadomości

W Żyrardowie, głosami radnych PO, przyjęto uchwałę zmieniającą ulicę gen. Fieldorfa-Nila na Jedności Robotniczej!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O ile to, co niedawno wydarzyło się w Białymstoku, można było uważać za odosobniony wyskok, to obecnie wygląda na to, że mamy do czynienia ze zmasowaną akcją, która ma na celu wyrzucenie z przestrzeni publicznej polskich patriotów.

August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie. Był członkiem m.in. Pierwszej Kompanii Kadrowej. Walczył w bitwie pod Brzegami. uczestniczył we wszystkich kolejnych bitwach Legionów 31 października 1918 r., brał udział w wyzwoleniu Krakowa spod władzy austriackiej. Jego dywizja odegrała kluczową rolę w trakcie decydującej o losach Bitwy Warszawskiej ofensywy znad Wieprza.

W styczniu 1943 r. mianowano go na dowódcę Kierownictwa Dywersji. W 1945 trafił do obozu pracy na Uralu, nie został jednak zdekonspirowany. W skrajnie trudnych warunkach syberyjskich pracował przy wyrębie tajgi. Ze względu na amnestię ujawnił się w 1948 roku. Aresztowano go w 1950 roku. 16 kwietnia 1952 r. po trwającej osiem godzin rozprawie zapadł wyrok skazujący generała Fieldorfa na śmierć. Wyrok wykonano niespełna rok później.

Do egzekucji doszło 24 lutego 1953 roku w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Tak moment egzekucji w swoich zeznaniach w 1992 roku opisał komunistyczny prokurator Witold Gatner.

„Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał (…). Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia” – zeznawał komunistyczny prokurator.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!