Wiceminister Maciej Wąsik poinformował na konferencji prasowej, że dzisiaj Straż Graniczna podpisała trzy umowy na budowę zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. W czerwcu prace przy budowie zapory winny być zakończone.
– Dzisiaj Straż Graniczna podpisała trzy duże umowy na budowę zapory – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, przypominając, że z końcem października zeszłego roku weszła w życie ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy państwowej.
– Na podstawie tej ustawy komendant Praga powołał pełnomocnika do spraw budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Na mocy tej ustawy został powołany zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Premier określił zasady pracy tego zespołu rozporządzeniem – wyjaśnił.
– Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o 10 dni. Okres świąteczny miał wpływ na to – dodał.
Wiceminister @WasikMaciej w #MSWiA: Zespół ds. budowy zapory opiniował i akceptował wszystkie najważniejsze rozwiązania dotyczące całego procesu. Umowy podpisane dziś przez @Straz_Graniczna będą transparentne – w najbliższym czasie będą one umieszczone na stronach internetowych. pic.twitter.com/k0jXvti0Bt
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) January 4, 2022
– Utrzymująca się destabilizacja na granicy polsko-białoruskiej potwierdza, że budowa trwałej zapory jest inwestycją absolutnie konieczna i pilną. To inwestycja strategiczna, (…) ale także to inwestycja newralgiczna z punktu widzenia przedsięwzięć infrastrukturalnych. To największa w historii SG inwestycja budowlana – dodała gen. bryg. Wioleta Gorzkowska zastępca komendanta głównego Straży Granicznej.
Z-ca KG SG gen. bryg. SG W. Gorzkowska: Wykorzystamy blisko 41 tys. sztuk przęseł i słupów stalowych, zastosujemy 100 sztuk przęseł z bramkami serwisowymi, zostaną wybudowane 22 "bramki" dla zwierząt. Łącznie do budowy bariery zostanie wykorzystanych ponad 50 tysięcy ton stali. pic.twitter.com/u8UKvbp8zH
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) January 4, 2022
– Budowa bariery realizowana będzie na odcinku 186 km i zostanie podzielona na 4 odcinki – ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy i prowadzenie równolegle prac budowlanych – stwierdziła gen. Gorzkowska.
– Wykonanie przęseł stalowych powierzyliśmy konsorcjum 3 firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL S.A., który jest liderem konsorcjum, Mostostal Siedlce Spółka z o.o. i Węglokoks S.A – poinformowała gen. Gorzkowska.
Z-ca komendanta głównego @Straz_Graniczna gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska: Wykonanie przęseł stalowych powierzyliśmy konsorcjum 3 firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL S.A., który jest liderem konsorcjum, Mostostal Siedlce Spółka z o.o. i Węglokoks S.A. pic.twitter.com/IXMxlzN4B3
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) January 4, 2022
– Wykonanie robót budowlanych zostało zlecone dwóm wykonawcom – spółce akcyjnej BUDIMEX, oraz konsorcjum firm UNIBEP S.A. i BUDREX Spółka z o.o. – powiedziała gen. Gorzkowska.
W @MSWiA_GOV_PL trwa konferencja w sprawie budowy zapory na granicy 🇵🇱🇧🇾.
Dziś Straż Graniczna podpisała umowy z wykonawcami bariery.#granica #bezpieczeństwo pic.twitter.com/ztttuEZvzg— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) January 4, 2022
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!