Europa Polska Wiadomości

We Lwowie odnaleziono zbiorową mogiłę polskich żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl IPN zlokalizował we Lwowie zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 r. – poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Świadczą o tym odnalezione elementy umundurowania, masek przeciwgazowych czy pasów wojskowych.

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN trwały od 19 do 26 listopada. Były prowadzone na dawnym cmentarzu na Zboiskach (północnej dzielnicy miasta, która przed wojną była podlwowską wsią), wspólnie z Towarzystwem “Ukraińska Pamięć” ze Lwowa. Poszukiwania miały na celu odnalezienie mogiły polskich żołnierzy, którzy bronili Lwowa we wrześniu 1939 r. przed atakującym miasto Wehrmachtem.

W wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku, o czym świadczą licznie odnalezione przedmioty (elementy odzieży, umundurowania, fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych, a także guzików, monet i innych przedmiotów). Jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego “wrześniowcom” – podało Biuro.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN planuje wiosną 2020 r. przeprowadzić ekshumację odnalezionych na Zboiskach żołnierzy. Potem chce zorganizować im uroczysty pogrzeb. Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych działań zostanie wystosowany do władz ukraińskich w najbliższych tygodniach – zapowiedziano w komunikacie.

Poszukiwania IPN we Lwowie były pierwszymi po ponad dwuletnich staraniach polskich władz o odblokowanie ukraińskiego moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej. Podczas wizyty w Polsce na przełomie sierpnia i września w związku z 80-leciem wybuchu II wojny światowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział zniesienie moratorium.

Specjaliści IPN zamierzają przeprowadzić na Ukrainie poszukiwania szczątków ofiar II wojny światowej w kilkunastu miejscach.

Ile jeszcze takich zbiorowych grobów czeka an odkrycie?

Autor: Magdalena Partyła

Źródło: rmf24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!