13 milionów starszych samochodów we Włoszech jest lub ma być wkrótce objętych ograniczeniami w ruchu. To rezultat przepisów wprowadzanych w regionach i miastach w ramach polityki ochrony środowiska i walki ze smogiem. W przyszłym roku kolej na Rzym.
Zakazy ruchu dotyczą i dotyczyć będą aut z silnikami, które nie spełniają norm Euro 4. Przede wszystkim chodzi o pojazdy z silnikami Diesla. W wyniku wprowadzanych sukcesywnie rozporządzeń, blokadami w różnych porach i dniach objęta będzie jedna trzecia wszystkich pojazdów we Włoszech- zauważyła prasa. Kara za złamanie zakazu ruchu to najczęściej 80 euro.
W analizach zwraca się uwagę na zaniepokojenie właścicieli starszych samochodów oraz sięgający 15 procent spadek sprzedaży pojazdów z silnikami wysokoprężnymi.
Surowe przepisy wprowadzono w ponad 200 miastach i miejscowościach w położonej na północy Włoch Lombardii, która zmaga się ze szczególnie dotkliwym i stale rosnącym smogiem. W poniedziałek wszedł tam w życie zakaz ruchu samochodów z silnikami Diesla o normie Euro 3 i niższej przez 12 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku.
Przepisy dotyczą kilkuset tysięcy aut. Wyjątek uczyniono dla tych samochodów, którymi podróżują co najmniej trzy osoby. W Mediolanie zakaz diesli z normą do Euro 3 włącznie, przewidujący kary finansowe wchodzi w życie 21 stycznia przyszłego roku.
Do podobnych ograniczeń przygotowują się władze Turynu.
W Emilii-Romanii zakaz ruchu najbardziej zatruwających środowisko aut obowiązuje od rana do wieczora w dni powszednie w 30 gminach.
We wtorek także władze Rzymu ogłosiły, że przygotowują rozporządzenie, którego należy oczekiwać wkrótce. Jak wyjaśnił departament do spraw ruchu ulicznego w zarządzie miasta, zakaz diesli napędzanych paliwem Euro 3 na dużym obszarze stolicy wejdzie w życie w przyszłym roku, ale nie wiadomo jeszcze, w jakim miesiącu.
Wszystko zależy od tego, kiedy rozpocznie się realizacja projektów wsparcia komunikacji miejskiej. W Wiecznym Mieście ograniczenia dotyczyć będą właścicieli około 300 tysięcy aut wyprodukowanych przed 2006 rokiem – poinformował dziennik „Il Messaggero”.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!