Zdecydowanie więcej Polaków nie chce powrotu Donalda Tuska do Polski – tak wynika z nowego sondażu SW Research dla rp.pl. Blisko co trzeci badany nie ma w tej sprawie zdania.
Od kilku dni media informują o możliwym powrocie do polskiej polityki byłego premiera Donalda Tuska, co miałoby pomóc w kryzysie Platformie Obywatelskiej.
Sam Tusk tych spekulacji nie przerywa. Powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce”.
Według doniesień piątkowej „Gazety Wyborczej” Borys Budka zrezygnuje z kierowania PO, zaś partię poprowadzi Donald Tusk jako pełniący obowiązki przewodniczącego. O takim scenariuszu obaj politycy mieli rozmawiać w Sopocie. Innym scenariuszem jest start Tuska w wyborach uzupełniających do Senatu; tam miałby zastąpić marszałka Tomasza Grodzkiego.
Tusk jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej i nadal jest członkiem PO.
W nowym sondażu SW Research dla rp.pl badanym zadano pytanie właśnie o powrót Donalda Tuska do polskiej polityki – „Czy chciał(a)by Pani/Pan, aby Donald Tusk zaangażował się ponownie w Polską politykę?”.
Najwięcej – bo aż 44,8 proc. – badanych odpowiedziało, że nie chce powrotu byłego premiera.
Na tak zadane pytanie 28,3 proc. respondentów odpowiedziało „tak”.
26,9 proc. biorących udział w tej ankiecie nie ma zdania na ten temat.
– Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54 proc. osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60 proc. respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców – 37 proc. – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line w dniach 15.06-16.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
Zdziwieni?
Źródło: tvp.info
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!