Europa Gospodarka Wiadomości

Węgierski forint idzie w górę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal bankier.pl Narodowy Bank Węgier zaskoczył rynek i ekonomistów ustalając tygodniową stopę depozytową na poziomie 2,5 proc. To kolejny dowód tego, że „bratankowie” na serio przejęli się inflacją i osłabieniem forinta.

Węgierski bank centralny (MNB) podniósł tygodniową stopę depozytową o 0,7 punktu procentowego, do poziomu 2,5 proc. To więcej niż spodziewała się większość uczestników rynku, bazująca na przedwczorajszej decyzji o szóstej z rzędu podwyżce stopy referencyjnej, tym razem o o 0,3 punktu procentowego do 2,1 proc. Przewidywano, że również o 0,3 pp. wzrośnie stopa depozytowa, podczas gdy wzrosła w sumie o 0,7 pp.

– Krótkoterminowe ryzyka na rynkach finansowych i surowcowych wzrosły w ostatnim czasie, a bank musi na nie odpowiedzieć w sposób szybki i elastyczny. Odpowiednim instrumentem jest tygodniowa stopa depozytowa banku centralnego. Tak długo, jak ryzyka finansowe i surowcowe będą się utrzymywać, MNB będzie gotów do ustalania tygodniowej stopy depozytowej powyżej stopy referencyjnej – napisano w komunikacie po ostatnim posiedzeniu gremium decydującego o węgierskiej polityce monetarnej. Tygodniowe stawki mają być ustalane na cotygodniowych przetargach, w ramach których banki komercyjne deponują środki w banku centralnym.

W reakcji na dzisiejszą nieoczekiwaną podwyżkę, kurs EUR/HUF spadł z 364 do 362,5 forintów, a następnie ustabilizował się na poziomie 363 forintów. Z węgierskiej perspektywy euro kosztuje obecnie niemal tyle samo, co na początku roku.

Umocnienie forinta widać także zestawiając go ze złotym. 1 PLN kosztuje blisko 78 HUF podczas gdy jeszcze wczoraj kosztował 78,7 HUF, a w pierwszej połowie roku przebijaliśmy nawet poziom 80 HUF.

Powodem numer jeden pierwszego od niemal dekady cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech pozostaje inflacja, która w październiku sięgnęła 6,5 proc. Zdaniem prognoz samego MNB, w listopadzie węgierska inflacja przekroczy 7 proc., a jej ścieżka w 2022 r będzie wyraźnie wyższa od zakładanej jeszcze we wrześniowych prognozach.

Autor: Michał Żuławiński

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!