Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w przyszłym roku do Polski ma trafić 28 czołgów Abrams, czyli sprzęt dla dwóch kompanii tych wozów.
W portalu społecznościowym DG RSZ poinformowało o zapoznaniu się oficerów z metodami obsługi i konserwacji Abrams, „których 28 sztuk ma dotrzeć do Polski już w 2022 roku”. Również komunikat strony amerykańskiej, który jest dołączony do wpisu mówi o tym, że pierwsza dostawa Abramsów planowana jest na 2022 rok.
Polska złożyła wniosek o pozyskanie 250 czołgów M1A2 SEPv3 wraz z bogatym pakietem towarzyszącym w lipcu br. Nie ma na razie informacji o formalnej notyfikacji Departamentu Stanu dla Kongresu tej transakcji, to – późniejsza i zgoda Kongresu – będzie warunkiem koniecznym, by umowa międzyrządowa została sfinalizowana.
Oficerowie z @DGeneralneRSZ podczas swojej wizyty w 🇺🇸 zapoznają się z metodami obsługi i konserwacji czołgów #Abrams , których 28 sztuk ma dotrzeć do #WojskoPolskie już w 2022 roku. @MON_GOV_PL @SztabGenWP https://t.co/h69yW5XwKU
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) December 1, 2021
Taki termin dostawy wymagałby bardzo szybkiej realizacji zakupu, prawdopodobnie w ramach pewnego rodzaju koordynacji z produkcją i/lub procesem dostaw dla armii Stanów Zjednoczonych. Od podpisania umowy międzyrządowej (jeśli do tego dojdzie) do dostaw pierwszych czołgów miałby bowiem upłynąć mniej niż rok. Ich przeznaczeniem ma być na początku przede wszystkim szkolenie, a przygotowania personelu DG RSZ już trwają, czego dowodem są wspomniane wizyty w USA.
Pakiet, o który wnioskuje Polska oprócz czołgów obejmuje elementy logistyczne, szkoleniowe, wsparcia eksploatacji i amunicję, a także pojazdy towarzyszące, w tym m.in.: mosty M1074 Joint Assault Bridge, wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Czołgi mają trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej, wykorzystującej obecnie wozy Leopard 2 (w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej) oraz T-72, w dwóch batalionach, które docelowo mają być podporządkowane 19 Brygadzie Zmechanizowanej.
Niezależnie od zakupu Abramsów ma być realizowany program czołgu nowej generacji Wilk. Wstępnie przewiduje się, że powstanie on z dużym udziałem krajowego przemysłu obronnego.
/defence24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!