Wiadomości

Wiatr uwolnił uwięzionego przez Ukraińców lwowskiego lwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Silny wiatr zerwał płyty OSB, którymi zasłonięto jedną z dwóch słynnych rzeźb lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Administracja cmentarza zapewnia jednak, że zamontuje nowe płyty. Na razie rzeźbę powtórnie przysłonięto; tym razem owinięto ją zieloną plandeką.

Zgodnie z założeniem architektonicznym Rudolfa Indrucha – uczestnika walk o Lwów, który wygrał konkurs na zaplanowanie cmentarza w 1921 roku – głównego wejścia strzegły dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis: „Zawsze wierny”, drugi zaś – godło Rzeczypospolitej oraz inskrypcję: „Tobie Polsko”.

Odsłonięcie Pomnika Chwały, łukowej gloriety złożonej z trzech pylonów oraz 12 kolumn, która okalała cmentarz od strony dzielnicy Pohulanka, miało miejsce 11 listopada 1934 roku. Całe założenie zostało zdewastowane w latach 70. na polecenie władz ZSRS. Rzeźby, w przeciwieństwie do kolumn i nagrobków, które zmiażdżyły czołgi, nie zostały zniszczone, ale wywieziono je i ukryto.

Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920. Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i podniesienie go ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza w 1989 roku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!