Wiadomości

Wicepremier Gowin tłumaczy, dlaczego powinniśmy ustępować Izraelowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Dla Tel Awiwu jesteśmy cennym sojusznikiem; mamy unikatową w skali historii szansę zwiększenia polskiego bezpieczeństwa przez zapewnienie sobie stałej obecności amerykańskich baz NATO – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego „Dziennika Gazety Prawnej” wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier powiedział, że polski i izraelski rząd „chcą jak najszybciej wrócić do dobrych relacji, które panowały przed 26 stycznia”.

– Większość rządów zachodnioeuropejskich wykazuje rezerwę wobec polityki izraelskiej, dlatego dla Tel Awiwu jesteśmy cennym sojusznikiem. Dla nas dobre relacje z Izraelem są istotne z punktu widzenia naszych stosunków z USA. Mamy unikatową w skali historii szansę zwiększenia polskiego bezpieczeństwa przez zapewnienie sobie stałej obecności amerykańskich baz NATO. Na ten temat rozmawiałem miesiąc temu z przedstawicielami administracji waszyngtońskiej i amerykańskimi ekspertami od polityki międzynarodowej. Rokowania są dobre. Zawsze jednak w tych rozmowach pojawiało się zagadnienie naszych napięć z Izraelem w kontekście ustawy o IPN — zaznaczył Gowin.

Powiedział, że ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uchyli najbardziej dyskusyjne zapisy ustawy.

– Po gruntownej analizie zastrzeżeń do ustawy podpisuję się bowiem pod opinią prokuratora generalnego, który wskazał na niekonstytucyjność głównego artykułu nowelizacji, dotyczącego ścigania osób oskarżających Polskę o rzekomy współudział w Holokauście poza granicami kraju — powiedział.

– Bez względu na ostateczne orzeczenie uważam, że ustawa powinna być skorygowana. Ale nie mogę zgodzić się z opiniami sformułowanymi podczas mojej wizyty w Izraelu przez niektórych moich rozmówców, np. ministra nauki Ofira Akunisa, że ustawa powinna zostać uchylona w całości — odał Gowin.

Minister zapewnił jednak, że pozytywnie ocenia rozmowy z izraelskim ministrem nauki i technologii.

– Jak większość izraelskich polityków odnosi się do Polski życzliwie. Choć muszę przyznać, że wszyscy moi rozmówcy – z wyjątkiem premiera Netanjahu – poruszali temat ustawy o IPN i zgłaszali swoje wątpliwości. Politycy izraelscy znani są z pragmatyzmu i realizmu, dlatego muszą mieć świadomość, że uchylenie ustawy w całości jest mało prawdopodobne — powiedział.

Minister dodał, że jego wizyta w Izraelu i rozmowa z premierem Netanjahu otworzyła drogę do podpisania umowy o współpracy naukowo- technicznej między polską a Izraelem. Gowin zauważył również, że w czasie rozmów przewinął się także temat ustawy Just Act 447.

– Co ciekawe w Izraelu nikt nie wspominał o roszczeniach majątkowych. Myślę, że jest spora różnica pomiędzy państwem Izrael a diasporą żydowską w Ameryce – stwierdził wicepremier Gowin.

/DGP, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!