Jak donosi portal wirtualnemedia.pl rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi od 1 kwietnia 2020 roku podatek cyfrowy płacony przez firmy technologiczne działające na brytyjskim rynku. Danina w wysokości 2 procent ma dotyczyć największych koncernów, takich jak Google, Facebook, Amazon czy Apple. Brytyjski fiskus oczekuje po nowym podatku rocznych wpływów na poziomie 500 mln funtów.
Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, fot.: Facebook Idea podatku cyfrowego nakładanego na największe firmy technologiczne pojawiła się w Wielkiej Brytanii w 2018 r., zaś w lipcu 2019 r. brytyjski rząd przedstawił projekt w tej sprawie.
Teraz rząd Borisa Johnsona poinformował o wprowadzeniu nowej daniny od 1 kwietnia 2020 r. Według wprowadzonych regulacji podatek w wysokości 2 proc. będą musiały zapłacić największe podmioty funkcjonujące w przestrzeni cyfrowej, których roczne globalne przychody przekraczają 500 mln funtów, zaś wpływy z działalności w Wielkiej Brytanii w ciągu roku wynoszą co najmniej 25 mln funtów.
Tak skonstruowane przepisy oznaczają, że nową daninę będą musiały zapłacić na Wyspach Brytyjskich takie koncerny jak Google, Facebook, Amazon czy Apple.
Rząd wyjaśnia, że wprowadzane regulacje mają zapobiegać sytuacji, w której technologiczni giganci płacą w Wielkiej Brytanii symboliczne podatki wyprowadzając swoje przychody do rajów podatkowych, takich jak np. Irlandia. Brytyjski fiskus oczekuje, że podatek cyfrowy przyniesie skarbowi państwa roczne wpływy w wysokości 500 mln funtów.
Wielka Brytania nie jest jedynym krajem który zapowiada wprowadzenie u siebie podatku cyfrowego. Podobne rozwiązanie zapowiedział rząd Włoch, zaś Francja zamierzała wprowadzić taką daninę w 2020 r., jednak wobec groźby wojny celnej z USA postanowiła odłożyć w czasie zastosowanie tych przepisów. W lutym 2020 r. własny podatek cyfrowy zapowiedziała także Hiszpania.
O podatku cyfrowym zaczęto w 2019 r. mówić również w Polsce. Ministerstwo Finansów poinformowało w połowie ub.r., że w przygotowywaniach koncepcji podatku od niektórych usług cyfrowych punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisji Europejskiej w tym zakresie. W projekcie zapisano stawkę 3 proc. nowej daniny.
Czy technologiczni giganci znów się wywiną?
Źródło: wirtualnemedia.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!