W katedrach księża biskupi i kapłani zgromadzili się na Mszach Krzyżma Świętego. Wieczorem sprawowane będą liturgie Wieczerzy Pańskiej, która rozpocznie święte Triduum Paschalne.
W Wielki Czwartek przed południem sprawowana jest we wszystkich katedrach Msza Święta Krzyżma z poświeceniem olejów świętych.
– Znak oleju wiąże się z tajemnicą Jezusa, ale też wyraża głęboką prawdę o posłudze kapłańskiej – mówił w homilii ordynariusz diecezji toruńskiej ksiądz biskup Wiesław Śmigiel.
W czasach biblijnych oliwa była wyrazem siły życia.
– Oliwa była podstawą pożywienia, była lekarstwem przywracającym ciału siłę i pokój, ale była też środkiem upiększającym. Pozwalała zachować młodość, co wiązało się z radością życia – wskazywał ksiądz biskup.
Olej zyskał nowe znaczenie dzięki sakramentom świętym.
– Olej używany w liturgii łączy nas z Chrystusem, wskazuje na ożywczą moc Ducha Świętego, jest Chrystusowym lekiem na słabości, choroby, a przede wszystkim jest lekarstwem przeciwko śmierci, uzdalnia do świadectwa oraz dodaje sił do duchowej walki z grzechem – podkreślał ordynariusz diecezji toruńskiej.
Używany jest przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych, bierzmowania i kapłaństwa, a także przy konsekracji kościołów. Msza Święta Krzyżma sprawowana jest w katedrze z udziałem biskupa oraz wszystkich księży z diecezji, którzy odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.
„Ewangelia musi być treścią kapłańskiego życia” – mówił dziś do kapłanów metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski
– Głosić Ewangelię w porę i nie w porę. Mając świadomość, że każdy z nas musi mieć w sobie dość mocy i jednoznaczności – akcentował ksiądz arcybiskup.
Właśnie takich duchownych potrzebują wierni – wskazał dziś Ojciec Święty Franciszek.
– Kapłana bliskiego, podążającego pośród swego ludu z bliskością i czułością dobrego pasterza (a w swoim duszpasterstwie niekiedy staje przed ludem, czasami pośród niego, a niekiedy idzie za nim), ludzie nie tylko bardzo cenią, ale co więcej odczuwają do niego coś szczególnego, coś, co odczuwają tylko w obecności Jezusa– mówił Franciszek.
Wieczorem we wszystkich kościołach odprawiona zostanie liturgia Wieczerzy Pańskiej, która rozpocznie święte Triduum Paschalne.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!