Dziś dla Państwa druga część historii państw, której ambasadorowie podpisali list o rzekomej trosce o prawa człowieka w Polsce. Jak można zobaczyć w krótkich komentarzach wielu przypadkach, nasi przodkowie mieli to nieszczęście spotkać przedstawicieli tych nacji w ich „walce o prawa człowieka zgodnych z doktryną nazistowskich Niemiec” w okresie II wojny światowej.
Albania – w swojej historii „walki o prawa człowieka” we własnym kraju ma do dziś nierozliczoną kartę, związaną z rządami komunisty Envera Hodży . Dodatkowo w okresie II wojny światowej Albańczycy stworzyli kolaborujący z Niemcami hitlerowskimi oddział Waffen SS.
Argentyna – kraj, który stał się miejscem ucieczki dla tysięcy nazistów niemieckich po wojnie. Do tego kraju uciekli i znaleźli schronienie m.in. tacy „niemieccy obrońcy praw człowieka” jak Adolf Eichmann, Josef Mengele.
Dania – w swojej historii okresu II wojny światowej zapisała już karty „walki” o prawa człowieka w Polsce. Po zajęciu Danii przez wojska niemieckie Duńczycy przedstawili projekt powstania duńskiego oddziału do walki z Sowietami. Służyli we frontowych wojskach SS, głównie w dywizjach Norland i Viking, walczących na Froncie Wschodnim. Niektórych przenoszono do służby w obozach koncentracyjnych. Denis Larsen w swojej publikacji ukazującej zaangażowanie Duńczyków w działalność SS, której tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi „Okrutnicy. Duńscy strażnicy SS 1941 – 1945”, przybliżył m.in. dowody na bestialstwo Duńczyków na terenie byłych wschodnich województw II RP oraz na uczestnictwo w topieniu więźniów pod sam koniec wojny w morzu koło Wilhelmshaven. Wśród ofiar tej zbrodni znajdowali się również Polacy.
Finlandia – w czasie II wojny światowej współpracowała z III Rzeszą Niemiecką. W okresie między 1941-1943 roku Finowie, w ramach sojuszu z Hitlerem, utworzyli batalion SS w sile około 1200 żołnierzy. Po 1943 roku Finowie, którzy pragnęli dalej prowadzić walkę ramię w ramię z nazistami niemieckimi zostali wcieleni do Waffen SS.
Francja – kraj, który w czasie II wojny światowej stworzył kolaborujący z niemieckimi nazistami rząd odpowiedzialny za śmierć tysięcy własnych obywateli. Francuzi w walce o „prawa człowieka” utworzyli z ochotników dywizję grenadierów SS. Blisko 800 francuskich ochotników do końca broniło kwatery Hitlera w oblężonym Berlinie.
Hiszpania – obecna władza w Hiszpanii, skrajnie lewicowa, „walcząca” o prawa człowieka w Polsce, zapomina potępić zbrodni, jakich dopuścili się ich ideologiczni przodkowie w Hiszpanii w czasie wojny domowej z lat 1930-1939. W wyniku działania komunistycznych organizacji, które w swoim zwyczaju prowadziły antykatolicką działalność, śmierć poniosło kilka tysięcy wiernych i 6832 przedstawicieli kleru katolickiego. Również w okresie II wojny światowej państwo to, wzorem większości państw zachodnich, utworzyło swoje oddziały, które podjęły kolaborację z nazistowskimi Niemcami.
Holandia – kolejne państwo, które w ramach wsparcia niemieckich nazistów w walce o „prawa człowieka” w Europie Wschodniej w czasie II wojny światowej powołało kolaborujące oddziały SS. Swoją działalność rozpoczęli w 1941 roku.
Indie – w okresie II wojny światowej Indie utworzyły Indische Freiweilligen Legion der Waffen SS utworzony z Hindusów wziętych do niewoli w północnej Afryce i Europie.
Łotwa – w okresie II wojny światowej Łotysze utworzyli liczne oddziały kolaborujące z Niemcami nazistowskimi. W czasie swojej walki na froncie wschodnim żołnierze 1 łotewskiej dywizji grenadierów SS dopuścili się zbrodni m.in. w Podgajach 2 lutego 1945 roku na polskich jeńcach, paląc żywcem w stodole skrępowanych 32 żołnierzy Wojska Polskiego z 4 kompanii 3 pułku piechoty.
Norwegia – kolejny kraj z grupy państw skandynawskich, który w ramach walki o prawa człowieka w wydaniu niemieckiej ideologii nazistowskiej utworzył w okresie II wojny światowej wspierające zbrodniczą machinę Hitlera oddziały Waffen SS.
Serbia – w czasie II wojny światowej utworzyła kolaborujący z Niemcami rząd. W okresie II wojny światowej Serbowie utworzyli kolaborujące oddziały SS. Za rządów Milana Nedicia utworzono obozy koncentracyjne. Serbia w swojej historii posiada również czarną kartę związaną z masakrą w Srebrenicy w 1995 roku.
Słowenia – państwo, które w ramach „walki o prawa człowieka” w czasie II wojny światowej zorganizowało kolaborujące z nazistowskimi Niemcami oddziały Słoweńskiej Domobrany.
Szwajcaria – w czasie II wojny światowej, pomimo faktu, że państwo to zachowywało neutralność, istniała ścisła współpraca banków szwajcarskich z niemieckimi nazistami. W tym okresie Szwajcaria była głównym gwarantem szybkiego importu węgla z Niemiec do Włoch. Dodatkowo stanowiła istotną rolę w handlu złotem i walutami.
Szwecja – kraj, który chociaż formalnie w okresie II wojny światowej był neutralny, wspierał gospodarczo nazistowskie Niemcy w ich planach eksterminacji Słowian. Szwecja w swojej „obronie praw człowieka” w Polsce wspomagała Niemcy w czasie wojny w eksporcie łożysk kulkowych do broni. 300 ochotników szwedzkich walczyło w szeregach Waffen SS (walczyli do samego końca w kwaterze Hitlera). Marynarze szwedzcy i niemieccy wiosną 1940 roku wspólnie umieszczali miny na Bałtyku.
Zapraszamy do śledzenia dalszego wykazu państw wyrażających troskę o prawa człowieka….
Krzysztof żabierek
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!