Fabryczkę założył 56-letni Minh T.Q., a pomagali mu m.in. urodzony w Polsce syn oraz znajomi Polacy. To kolejna wietnamska manufaktura wytwarzająca „metę”, która trafia do Czech i Niemiec. Policjanci alarmują, że podobne azjatyckie fabryki coraz częściej pojawiają się w Polsce. W pierwszej dekadzie XXI wieku Wietnamczycy na wielką skalę uprawiali w naszym kraju konopie indyjskie.
Policjanci Wydziału Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie realizując własne ustalenia zlikwidowali linię produkcyjną metamfetaminy. W miniony poniedziałek niemalże jednocześnie weszli na teren 8 wytypowanych wcześniej posesji. Działania prowadzone były w województwie mazowieckim i śląskim. Zatrzymanych zostało łącznie 8 osób w wieku od 21 do 67-lat, podejrzanych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem środków odurzających na szeroką skalę i wprowadzaniem ich do obrotu na terenie Polski.
Podczas przeszukania posesji na Mazowszu policjanci ujawnili linię produkcyjną metamfetaminy. Na gorącym uczynku produkcji znacznych ilości narkotyków zatrzymali dwóch obywateli Wietnamu. Ponadto zabezpieczyli kilkanaście kolb, kuchenki elektryczne, kilkadziesiąt kanistrów z zawartością chemikaliów, kilkadziesiąt beczek wypełnionych nieznanymi substancjami, kilkanaście worków z sodą kaustyczną i sodem metalicznym. Zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy tabletek zawierających pseudoefedrynę, blisko 1 kg metamfetaminy. Dodatkowo w trakcie przeszukań zabezpieczono komputery, laptopy, telefony komórkowe, dysk zewnętrzny, karty SIM a także amunicję.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty. Zofii B. 67-lat, Adamowi B. 48-lat, Andrzejowi B. 43-lata, Danielowi B. 21-lat., Quang N.H. 51-lat, Tung N.H. 31-lat, Minh T.Q 56-lat oraz Dariuszowi T.Q. 23-lata, grozić może kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Na bazie zgromadzonego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec podejrzanych 3 miesięczny tymczasowy areszt. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono łącznie pieniądze w kwocie 32 500 zł, 2000 dolarów oraz 650 euro.
Podczas poniedziałkowej realizacji policjanci z Wydziału Kryminalnego wspierani byli przez funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Korupcją oraz Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie i lubelskich antyterrorystów.
/policja.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!