Jak donosi portal belsat.eu prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, która przewiduje, że nazwą „szampanskoje” mogą być określane jedynie wina produkowane w Rosji. Tymczasem pochodzące z Szampanii oryginalne napitki będą musiały umieszczać na etykietkach nazwę „wino musujące”.
Ustawa 171-FZ opublikowana oficjalnym portalu prawnym Rosyjskiej Federacji zawiera poprawki, które określają nowe definicje i wprowadzają dodatkowe wymagania dotyczące produktów winiarskich.
W szczególności sformułowanie „wino musujące (szampan)” zostało zastąpione kategorią „wino musujące, w tym rosyjski szampan”. Jednocześnie klasyfikacja win z chronionych nazwą geograficzną odbywa się na podstawie rosyjskiego krajowego systemu ochrony produktów winiarskich, który dotyczy tylko win rosyjskich. Tak więc termin „szampan” mógł być używany tylko w odniesieniu do szampana produkowanego w Rosji.
Jeden z najstarszych i największych światowych producentów Moet Chandon (który jest również właścicielem legendarnej marki Veuve Clicquot), odmówił działania według nowych zasad i zapowiedział zakończenie dostaw do Rosji.
Jak poinformował portal RBK rosyjski dystrybutor szampana Moet Hennessy Distribution Rus nowe prawo wymaga ponownej certyfikacji francuskich win w celu zmiany kategorii na wino musujące i zmiany oznakowania produktu. Tymczasem zdaniem firmy francuscy producenci szampana „nie potwierdzili gotowości do zmiany kategorii win szampańskich na rynek rosyjski”.
Nowe zmiany w prawie wywołały zdziwienie nawet Margarity Simonjan – szefowej telewizji RT (d. Russia Today). Czołowa propagandystka Kremla przyznała na Twitterze, że wprawdzie „nie znosi Moet razem z Chandonem” i woli piwo.
– Ale czy ktoś może jasno wyjaśnić, dlaczego szampana nie można już nazwać szampanem? Wygląda naprawdę głupio – zapytała.
Według danych portalu RBK Rosja importuje rocznie około 50 milionów litrów win musujących i szampańskich, z czego 13 proc. to szampan z Francji.
W Rosji znanym producentem „win szampańskich” jest firma Nowyj Swiet z Krymu, która po aneksji półwyspu została znacjonalizowana, a w 2017 r. sprzedana bankowi Rossija. Bank swoją ekspansję w Rosji rozpoczął, gdy do władzy doszedł Putin, a państwowy Gazprom przeniósł tam swoje konta.
Ostro pogrywa. Nie ma co…
Źródło: belsat.eu
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!