Wiadomości

Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W poniedziałek w Krakowie wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego budynku na potrzeby dwóch wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. W uroczystości wziął udział szef resortu nauki Jarosław Gowin.

W obiekcie, który zostanie oddany do użytku pod koniec tego roku będą się mieścić laboratoria dwóch wydziałów uczelni – Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej – które zajmą się badaniami dotyczącymi eksploatacji złóż węglowodorów i bezpieczeństwa energetycznego, a także elektromobilności i pojazdów autonomicznych.

„Każda złotówka wydana na funkcjonowanie tak dobrych uczelni jak Akademia Górniczo-Hutnicza, każda złotówka wydana na badania, które już wkrótce będą prowadzone w tych pomieszczeniach, to nie jest koszt, to jest inwestycja w przyszły rozwój Polski” – podkreślił podczas uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak zaznaczył, „tworzenie zamożnego społeczeństwa, nowoczesnego sprawnego państwa, czy dynamicznie rozwijającej się gospodarki będzie możliwe tylko pod jednym warunkiem – pod warunkiem znaczącego wzrostu inwestycji w naukę i szkolnictwo wyższe”.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka podkreślił, że nowy gmach jest kolejną ważną inwestycją, której oddanie do użytku zaplanowano w roku jubileuszu 100-lecia krakowskiej uczelni. „To kolejna inwestycja o charakterze innowacyjnym, która pomoże w realizacji badań potrzebnych zarówno uczelni, jak i polskiej gospodarce” – powiedział.

Nowy budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 2,8 tys. m kw. powstaje na kampusie AGH przy ul. Reymonta 13A. Przestrzeń ta będzie przeznaczona na laboratoria i sale seminaryjne dwóch wydziałów: Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu (WWNiG) oraz Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (WEAIiIB). Ponadto budynek posiadać będzie system ogrzewania geotermalnego opartego na pompach ciepła. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

WWNiG przewidział w nowym budynku piętnaście laboratoriów, w tym m.in. przeznaczone do zajęć z geoenergetyki, rzeczywistości rozszerzonej czy niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. W podziemiach budynku wykonano dwa otwory wiertnicze, na których studenci będą się kształcić w warunkach odzwierciedlających sytuację rzeczywistą na złożu węglowodorów.

Z kolei WEAIiIB w nowym budynku zagospodaruje dla swoich studentów 10 nowych pracowni, gdzie będzie kształcić ich m.in. z zakresu napędów elektrycznych w pojazdach samochodowych, techniki mikroprocesorowej, bezprzewodowej transmisji danych i energii, a także sensoryki samochodowej. W nowej pracowni pojawi się symulator wirtualnych jazd testowych. Dodatkowo studenci będą mogli swobodnie modelować systemy aktywnego bezpieczeństwa czy jazdy autonomicznej.

Z kolei laboratorium biomechaniki będzie wyspecjalizowane w prowadzeniu takich przedmiotów jak inżynieria rehabilitacji ruchowej, telechirurgia i robotyka medyczna czy modelowanie procesów biologicznych.

Planowane oddanie obiektu do użytku przewidziane jest na ostatni kwartał bieżącego roku. Wartość inwestycji przekracza 40 mln zł, z czego większość pochodzi z budżetu uczelni. Dodatkowe środki mają zostać przekazane z rezerwy rządowej.

PAP – Nauka w Polsce
Rafał Grzyb

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!