Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły trzeci rok szkolenia swoich żołnierzy – poinformował PAP rzecznik tej formacji ppłk Marek Pietrzak. Do dwudniowych ćwiczeń rotacyjnych w weekend przystąpiło 4 tys. żołnierzy WOT z dwunastu województw.
Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej – został powołany do życia na początku 2017 r. Obecnie w tej formacji jest już ponad 17 tys. żołnierzy, w tym, 14,3 tys. ochotników i 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku będzie w niej służyło 26 tys. żołnierzy. Docelowo zaś ma ich być 53 tys.
Choć Wojska Obrony Terytorialnej już współpracują z wojskami operacyjnymi, to podlegają bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Ich przejście pod wojskowe dowództwo szefa Sztabu Generalnego jest planowane na 2025 r. By tak się stało, formacja powinna osiągnąć pełną zdolność do działania pod koniec 2024 r.
Informując PAP o rozpoczęciu kolejnego roku szkolenia żołnierzy WOT, rzecznik tej formacji podkreślił, że nabór żołnierzy i ich szkolenie przebiegają planowo i mają na celu zrealizowanie założeń stawianych przez MON.
W ten weekend po raz pierwszy w tym roku WOT prowadzi ćwiczenia rotacyjne dla żołnierzy ochotników. Bierze w nich udział 4 tys. osób z 12 województw. W sumie miesięcznie szkolenie takie powinno przejść 14 tys. ochotników Obrony Terytorialnej, którzy już złożyli przysięgę wojskową.
To nie jedyne szkolenia, jakie w ten weekend przeprowadzą WOT. Ponad 250 ochotników z 12. Wielkopolskiej Brygady OT oraz 50 ochotników z 8. Kujawsko–Pomorskiej Brygady tej formacji zostało skierowanych na ćwiczenia podstawowe. Jak wyjaśnił ppłk Pietrzak, są to osoby, które do WOT wstąpiły w miniony piątek. Nowych ochotników WOT pozyskał w ramach akcji naboru „Ferie z WOT”.
Ochotnicy WOT to osoby prowadzące normalną aktywność zawodową. By ułatwić im przystąpienie do służby, WOT zorganizowały cykl naboru i szkoleń podstawowych w okresie ferii zimowych. Rekruci są przedstawicielami wielu zawodów, począwszy od mechaników samochodowych, rolników, górników, poprzez handlowców, pielęgniarki, ratowników, a skończywszy na informatykach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ci ostatni stanowią dość pokaźną grupę, co wynika z dużego zainteresowania wstąpieniem do WOT właśnie podczas przerwy w prowadzeniu zajęć szkolnych.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!