Wiadomości

Wojska z Mazar-i Szarif wycofują się do Uzbekistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Właśnie padł ostatni bastion oporu na północy Afganistanu. Rozpoczęta dziś rano bitwa zakończyła się zwycięstwem Talibów, którzy przełamali pierwszą linię obrony i wdarli się do miasta. Przywódca afgańskich Turków marsz. Abdul Raszid Dostum ewakuował się drogą lotniczą do Kabulu. Podobnie uczyniło wielu innych dostojników…

W tych okolicznościach baza 209 korpusu afgańskich sił rządowych w Dehdadi (na południe od Maar-i Szarif) skapitulowała, a oddziały z miasta zaczęły wycofywać się w kierunku lotniska i granicy z Uzbekistanem. W mieście wciąż jeszcze trwają walki. Nie wycofały się z niego, ani też nie chcą złożyć broni niektóre miejscowe milicje, ale generalnie bitwa ma się już ku końcowi…

Miasto wywodzi swoją nazwę („grób świętego”) od słynnego grobowca kalifa Ali’ego, zięcia proroka Mahometa, nad którym w XV wieku wzniesiono pokryty błękitnymi kafelkami meczet i świątynię. Tradycja afgańska głosi, że grobowiec został po raz pierwszy odkryty przez objawienie w XII wieku. Grobowiec jest czczony przez wszystkich muzułmanów, zwłaszcza szyitów.

W XII wieku Mazar-i Szarif stało się stolicą tureckiego imperium, rozciągającego się między miastem Herat a masywem Hindukuszu i po rzekę Amu-daria na północy, zniszczonego w czasie najazdu Czyngis-chana około 1220 roku.

Dziś to największe miasto na północy Afganistanu, liczące prawie 800 tysięcy mieszkańców, wraz z całą prowincją Balch, przechodzi pod kontrolę Talibów.

Oznacza to, że Talibom, poza mniejszymi ośrodkami nie mającymi większego znaczenia, pozostał do zdobyci już tylko Kabul, którego los zdaje się być w tym momencie przesądzony, o czym pisałem tutaj:

Jeśli tę bitwę Talibowie wygrają, to będzie już koniec…

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!