Wiadomości

Wszczęto dochodzenie ws. ataku aktywistów LGBT na kościół w Płocku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po zażaleniu na odmowę wszczęcia dochodzenia w sprawie złośliwego zakłóceniu wielkanocnej mszy świętej w kościele św. Dominika w Płocku postępowanie to zostało ostatecznie podjęte. Aktywiści LGBT wtargnęli wówczas do kościoła powtórnie, do pierwszej prowokacji doszło dzień wcześniej, w Wielką Sobotę. Osobne śledztwo jest prowadzone w sprawie gróźb karalnych, które otrzymał proboszcz parafii.

Pod koniec maja rzeczniczka płockiej policji Marta Lewandowska informowała, że w sprawie zawiadomienia podjęto decyzję „o odmowie wszczęcia dochodzenia z uwagi na brak znamion czynu zabronionego”. Postanowienie to zostało zatwierdzone przez prokuraturę.

Uznano wtedy, że do utarczek słownych, które mogłyby być kwalifikowane jako złośliwe przeszkadzanie, doszło „już po zakończeniu aktu religijnego”.

– W sprawie zakłócenia przebiegu mszy świętej w niedzielę 21 kwietnia pierwotnie została sporządzona odmowa wszczęcia dochodzenia, ale postępowanie to zostało podjęte po uwzględnieniu zażalenia. Wykonywane będą dalsze czynności procesowe – powiedział we wtorek, 25 czerwca szef płockiej Prokuratury Rejonowej.

Jak wyjaśnił prokurator Norbert Pęcherzewski, zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania złożył pełnomocnik proboszcza parafii.

Szef płockiej prokuratury rejonowej dodał, że w związku z innymi zawiadomieniami dotyczącymi wydarzeń w kościele św. Dominika podczas Wielkanocy i później są prowadzone postępowania dotyczące m.in. zakłócenia aktu religijnego, do czego miało dojść w Wielką Sobotę, 20 kwietnia (w tej sprawie póki co nikomu nie przedstawiono zarzutów), a także znieważenia przedmiotu czci religijnej, jakim jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej (tu zarzuty przedstawiono dwóm osobom). W toku jest też postępowanie w sprawie gróźb karalnych wobec proboszcza parafii.

W Wielką Sobotę portal wyborcza.pl opublikował artykuł, w którym wystrój Grobu Pańskiego w kościele św. Dominika w Płocku określono mianem „szczucia do nienawiści”. Krytykowano fakt, że wśród szeregu negatywnych zjawisk, które symbolizowały elementy wystroju, umieszczono hasła LGBT i gender.

Tego samego dnia dwoje aktywistów LGBT: działacz partii Wiosna i nauczycielka, zbezcześciło Grób Pański wtykając weń sześciokolorowe chorągiewki swojego ruchu i kartki w których oskarżano parafię o „uczenie nienawiści”. Wywołali również awanturę z księdzem. Nazajutrz aktywiści zjawili się w kościele ponownie.

Po tych wydarzeniach rzeczniczka płockiej kurii diecezjalnej dr Elżbieta Grzybowska poinformowała, że podczas spotkania z biskupem pomocniczym proboszcz „złożył obszerne wyjaśnienia dotyczące konfliktu powstałego wokół Grobu Pańskiego”.

Dodała, że kierowano „groźby nawołujące do fizycznej przemocy wobec proboszcza, w tym zagrażającej jego życiu”. Ksiądz nie skorzystał z zaproponowanej przez policję ochrony osobistej.

W nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła, m.in. na koszach na śmieci i na przenośnej toalecie, pojawiły się plakaty i nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka zostały otoczone aureolami w barwach tęczy. Zarzut obrazy uczuć religijnych z art. 196 Kodeksu karnego usłyszały w tej sprawie dwie mieszkanki Warszawy

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!