– Wznowione zostało tłoczenie niezanieczyszczonej ropy naftowej do systemu przesyłowego PERN – poinformowała rzecznik PERN Katarzyna Krasińska. Dodała, że spółka stale monitoruje surowiec przychodzący z Białorusi.
– W niedzielę nad ranem wznowione zostało tłoczenie niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej do systemu przesyłowego PERN. Spółka wdrożyła mechanizm bieżącej kontroli jakości, tak aby na stałe monitorować przychodzący z Białorusi surowiec – powiedziała w rozmowie z PAP rzecznik PERN Katarzyna Krasińska.
– Do końca czerwca będzie trwała pierwsza faza pracy systemu. Dostawy ropy naftowej będą realizowane w mniejszym wolumenie, akceptowalnym dla klientów PERN – dodała Krasińska. Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiadał 7 czerwca, że dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca. Poinformował też , że odbiorcom zanieczyszczonej ropy zostanie zaoferowane odszkodowanie, które ma być uzależnione od ilości ropy na ich terytorium.
– To, co znajduje się w składach na terytorium Rosji, nie podlega odszkodowaniu, (…) a ta ilość, która została u kupującego – według niej będą proponowane handlowo korzystne warunki, by wynagrodzić część strat poniesionych przez naszych kontrahentów – powiedział Nowak w wywiadzie dla telewizji Rossija-24.
19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. W surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Tranzyt surowca wstrzymała ukraińska Ukrtransnafta, a później białoruski operator Homeltransnafta oraz polski PERN.
Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca. O wznowieniu przesyłu ropy przez Ukrtransnaftę w stronę Słowacji i Węgier poinformowano 21 maja.
Od 24 maja rozpoczęło się odpompowywanie zanieczyszczonej ropy rewersem z terytorium Białorusi do Rosji. Dostawy do Polski wymagają oczyszczenia z zanieczyszczonej ropy odcinka Przyjaźni biegnącego z białoruskiego Mozyrza w kierunku polskiej granicy.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!