Zgodnie z terminem i zapisami kontraktu przekazano do eksploatacji nowy blok nr 6 w Elektrowni Opole – poinformował portal WNP.PL Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE. W ten sposób dobiegła końca rozbudowa opolskiej elektrowni o dwie nowe jednostki o łącznej mocy 1800 MW. To finał największej inwestycji przemysłowej w Polsce po 1989 roku.
- Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW rozpoczęła się w lutym 2014 r.
- Warte 9,4 mld zł netto bloki na węgiel kamienny realizowało konsorcjum Rafako (zakres podzlecony w całości GE Power, czyli dawnemu Alstom Power), Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa.
- Według założeń nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilą w energię nawet 4 mln gospodarstw domowych.
Przypomnijmy, że w październiku 2018 r. podpisano aneks ws. terminów oddania do użytku poszczególnych jednostek. W stosunku do pierwotnych terminów przesunięcie wynosiło kolejno 10,5 miesiąca (blok nr 5) oraz pół roku (blok nr 6).
PGE podkreśliła wówczas, że aneks zawiera „inne korzystne dla zamawiającego zmiany technologiczne i umowne”. Wartość kontraktu pozostała bez zmian i obyło się też bez kar umownych za opóźnienie prac.
Dla bloku nr 5 ustalono termin 15 czerwca 2019 r., ale udało się to finalnie o dwa tygodnie szybciej. Natomiast blok nr 6 miał być gotowy do eksploatacji 30 września 2019 r.
Jak przekazał WNP.PL Maciej Szczepaniuk, ten termin został dotrzymany. Jednostka przeszła wszystkie odbiory i pracuje zgodnie z parametrami zapisanymi w kontrakcie z generalnym wykonawcą. W najbliższych dniach ma odbyć się jeszcze uroczyste podsumowanie i zakończenie opolskiej inwestycji.
Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole może zaspokajać ok. 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i jest trzecią co do wielkości polską elektrownią – po Bełchatowie (PGE) i Kozienicach (Enea).
Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny w ilości ok. 4 mln ton rocznie, pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
Zdaniem PGE zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.), co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do pracujących w Polsce elektrowni starszej generacji.
Jak podkreślano wcześniej, GE Power (generalny projektant i koordynator prac) ponad 70 proc. sprzętu dostarczyło przy wsparciu lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5000 polskich certyfikowanych dostawców i podwykonawców, a najważniejsze elementy elektrowni, tj. turbiny parowe i generatory, wyprodukowano w fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu
W ramach realizacji inwestycji podpisano ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.
Przypomnijmy, że segmencie energetyki konwencjonalnej PGE prowadzi obecnie jeszcze budowę bloku o mocy 490 MW w Elektrowni Turów, gdzie rozpoczynają się prace rozruchowe poszczególnych instalacji bloku. Na przełomie 2019 i 2020 r. planowane jest rozpalenie kotła na oleju.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!