Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange został aresztowany przez brytyjską policję. Australijczyk ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku.
Aresztowanie potwierdziła brytyjska policja. Mundurowi zatrzymali go w związku z wezwaniem do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku w sprawie zarzutów o gwałt na obywatelce Szwecji.
Służby podały, że mundurowi dokonali aresztowania w ambasadzie Ekwadoru, po tym jak na wejście do budynku pozwolili im ekwadorscy dyplomaci. Na początku stycznia 2018 Londyn odrzucił wniosek Quito o przyznanie Assange’owi statusu dyplomatycznego, co pozwoliłoby mu na opuszczenie Wielkiej Brytanii; z kolei w lutym brytyjski sąd odrzucił wniosek o uchylenie nakazu aresztowania wobec Australijczyka, mimo że szwedzka prokuratura zdecydowała o umorzeniu dochodzenia w sprawie zarzutów o gwałt.
Australijczyk może stanąć też przed sądem w USA. Przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. w USA, portal WikiLeaks opublikował treść maili wykradzionych Demokratom przez hakerów, w tym maile Johna Podesty, doradcy i szefa sztabu wyborczego kandydatki Demokratów Hillary Clinton.
Kilka miesięcy temu Assange, w komunikacie opublikowanym na WikiLeaks “oskarżył rząd Ekwadoru o łamanie jego praw podstawowych i wolności”. Quito ogłosiło w marcu 2018, że Australijczykowi odcięto systemy łączności z zewnętrznym światem, mówiąc, że nie udało się uzyskać “pisemnego zapewnienia, że nie będzie publikować wiadomości stanowiących ingerencję w stosunki (Ekwadoru) z innymi państwami”
Decyzja ta pojawiła się po serii tweetów wysłanych przez Assange’a, w których potępił w szczególności aresztowanie katalońskiego przywódcy i byłego szefa rządu tego hiszpańskiego regionu Carlesa Puigdemonta czy sankcje podjęte przez Londyn przeciwko Rosji w związku ze sprawą Skripala.
/rmf24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!