Felietony

Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać – zdjęcia z Powstania Warszawskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fotograficzna dokumentacja powstańcza obejmowała barykady oraz stanowiska strzeleckie i obserwacyjne. Zdjęć robionych bezpośrednio w czasie walki powstało niewiele. Dobrze udokumentowany został powstańczy atak 20 sierpnia na budynek PAST-y, ważny punkt niemieckiego oporu w Warszawie. Jednak większość zdjęć jest pozowanych, rekonstruujących wcześniejsze wydarzenia, na przykład zdobycie kościoła p.w. św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu z 23 sierpnia. Z tego miejsca pochodzi najsłynniejsze zdjęcie Eugeniusza Hanemana, przedstawiające powstańca w zburzonym wejściu do kościoła na tle spalonych kamienic, który w momencie robienia zdjęcia schyla się, robiąc unik przed niemieckim pociskiem. Popatrzmy na te zdjęcia:

https://www.1944.pl/fototeka/walka,1.html#114

– Decyzja o wybuchu Powstania, można powiedzieć wyjątkowo ryzykowna z punktu widzenia politycznego i wojskowego, w sensie moralnym była nie do podważenia – powiedział historyk Wojciech Roszkowski.

– Powstanie Warszawskie jest warszawskie tylko z nazwy. Warszawa jako stolica Polski walczyła o wolność i dlatego ważne jest, żeby obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego w całej Polsce – powiedział w czwartek dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, który zaapelował, by wspólnie oddać hołd powstańcom między innymi w godzinie „W”, gdy zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach w Polsce.

Posłuchajmy jeszcze głosu gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!