Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że z powodu blokady zbożowej ucierpiała tylko Ukraina, nikt inny. – Jako prezydent, przy całej mojej miłości do naszych polskich przyjaciół, muszę być uczciwy i chronić interesy Ukrainy. Obliczono kilkumiesięczne straty gospodarcze – setki milionów. Ale stosunki między naszymi krajami są cenniejsze niż te miesiące. Tylko Ukraina ucierpiała z powodu tej blokady, nikt inny – zauważył Zełenski cytowany przez ukraiński portal censor.net.
Zełenski zażądał od Polski odszkodowania za embargo. – Wszyscy zgodziliśmy się, że istnieje data, kiedy ograniczenia wygasną. A tą datą jest 15 września. To ostatni termin blokady. Było takie porozumienie. I wszyscy rozumieli, że jeśli po tym terminie nastąpi kontynuacja blokady, Ukraina wybierze drogę prawną. To nie jest nowina dla nikogo. Nie ma potrzeby przekształcać tego w jakiś koncert polityczny. To cywilizowana decyzja, która gwarantuje Ukraińcom, rolnikom i budżetowi rekompensatę czysto ekonomiczną – stwierdził.
Jego słowa świadczą o tym, że spór skierowany przez Ukrainę do Światowej Organizacji Handlu (WTO), a dotyczący blokady importu zboża m.in. przez Polskę, zmierza do uzyskania odszkodowania przez rząd w Kijowie.
W najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie Platformy Koordynacyjnej ds. Eksportu Ukraińskiego Zboża, składającej się z Ukrainy, pięciu krajów sąsiadujących i innych państw członkowskich UE zainteresowanych rozwiązaniem problemu zbóż, na którym zostanie zatwierdzony plan działania zaproponowany przez Ukrainę. Zostało to ogłoszone wczoraj w Brukseli, podczas konferencji prasowej rzecznika Komisji Europejskiej, Miriam Garcia Ferrer.
– Dziś sfinalizowaliśmy nasze uwagi do ukraińskiego planu działania, który został zaprezentowany w poniedziałek podczas spotkania Platformy Koordynacyjnej. Rozmowy były bardzo konstruktywne i widzieliśmy bardzo pozytywne dalsze rozwiązania. Dzisiaj wysłaliśmy zaproszenie do udziału w kolejnym posiedzeniu Platformy Koordynacyjnej w najbliższy czwartek. Będziemy mieli okazję sfinalizować ten plan działania, aby mógł zacząć działać jak najszybciej – powiedziała rzecznik Komisji Europejskiej.
Garcia Ferrer przypomniała, że plan działania mający na celu rozwiązanie problemu eksportu zbóż został opracowany przez Ukrainę i składa się z różnych elementów. Obejmują one ustanowienie bardziej rygorystycznej kontroli eksportu ukraińskich produktów rolnych, przeprowadzenie kampanii informacyjnej mającej na celu wyjaśnienie eksporterom wrażliwości rynków krajów sąsiednich, podsumowanie informacji na temat końcowych konsumentów ukraińskich produktów rolnych itp.
Głównym elementem przedstawionego planu jest wprowadzenie autoryzacji i weryfikacji, czyli licencjonowania działalności eksportowej produktów rolnych objętych wcześniej unijnymi środkami ochrony handlu, m.in. pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika i rzepaku.
–Ten plan działania przedstawiony przez Ukrainę dotyczy pięciu krajów: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. Ciężko pracowaliśmy przez cały tydzień i mamy nadzieję, że bardzo szybko uda nam się rozwiązać tę sytuację – podkreśliła Ferrer.
NASZ KOMENTARZ: Jeśli Ukraina uzyska od Polski odszkodowanie za embargo, należy bezzwłocznie podliczyć ją za pomoc wojskową. Kto wydał/stracił więcej, niech odda drugiej stronie.
Polecamy również: NIK: ukraińskie zboże niezwykle szkodliwe dla zdrowia
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!