– Przed chwilą przekazałem nowoczesny sprzęt, zestawy przeciwlotnicze POPRAD. Sprzęt ten trafił do bardzo doświadczonych żołnierzy, do żołnierzy 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister @mblaszczak rozpoczął wizytę w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym, gdzie przekaże jednostce samobieżne zestawy przeciwlotnicze #POPRAD #Modernizacja pic.twitter.com/psFnbcVp48
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) May 31, 2019
Produkowany przez PIT-RADWAR S.A. – Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad przeznaczony jest do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej, mając możliwość zwalczania szybkich i manewrujących obiektów powietrznych na małych wysokościach od 10 do 3500 m i na odległościach od 500 do 5500 m. Jest to również „najniżej” usytuowany w tym systemie środek ogniowy „ziemia – powietrze”.
#POPRAD to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach. pic.twitter.com/GSabgUWH7e
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 31, 2019
Najważniejszym elementem zestawu Poprad jest moduł bojowy, składający się z głowicy optoelektronicznej wraz z systemem napędów, 4 wyrzutni rakietowych z centralnym systemem rozdziału czynnika chłodzącego dla matryc głowic śledzących w rakietach, urządzeń łączności, komputera systemu kierowania ogniem, systemu nawigacji oraz komputera operatora.
Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu #Grom (lub jej zmodernizowane wersje #Piorun). Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu #Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych. pic.twitter.com/D8eYM7zktJ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 31, 2019
Zgodnie z wymaganiami Sił Zbrojnych zestaw jest obecnie zamontowany na podwoziu pojazdu Żubr-P (w układzie 4×4) z zamykaną od góry skrzynią ładunkową. Jednak modułowa konstrukcja systemu, w skład którego wchodzi zespół optoelektroniczny z wyrzutniami rakiet wraz z wymienionymi wyżej urządzeniami i podsystemami, umożliwia montaż tego systemu praktycznie na każdym pojeździe spełniającym wymagania w zakresie nośności. W przypadku prototypu był to początkowo samochód terenowy Iveco 40.13WM, zaś w 2005 roku zestaw został zabudowany na lekko opancerzonym samochodzie AMZ Dzik-P.
#WojskoPolskie ?゚ヌᄆ otrzymało dziś kolejnych 9 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych #POPRAD. Dostawy realizowane w latach 2018-2021 stanowią element budowy wielowarstwowego systemu obrony powietrznej przy współpracy z polskim przemysłem obronnym. #PGZ pic.twitter.com/fhEv2GRFBk
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) May 31, 2019
Zaimplementowany w zestawie Poprad system łączności: zarówno przewodowej jak i bezprzewodowej (z wykorzystaniem radiostacji) zapewnia zdolność do współpracy z sieciami teleinformatycznymi funkcjonującym w wojsku, jak również pozwoli w przyszłości na działanie w systemach sieciocentrycznych.
Samobieżny zestaw Poprad może też działać w pełni autonomicznie: w ramach własnej baterii przeciwlotniczej (np. w oparciu o wskazania z radaru bardzo krótkiego zasięgu Soła) lub jako autonomiczny środek ogniowy. Pozwala na to zintegrowany na głowicy optoelektronicznej system identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy”, który nawet w przypadku samodzielnego kierowania ogniem ogranicza możliwość ostrzelania własnych statków powietrznych.
Zestaw jest przy tym trudny do wykrycia przez przeciwnika, ponieważ działa pasywnie. Wynika to z zastosowania do przechwytu celu tylko sytemu optoelektronicznego, a ponadto same pociski rakietowe naprowadzają się na cel za pomocą głowicy na podczerwień. Obsługa zestawu składa się tylko z dwóch osób: dowódcy-operatora i kierowcy-mechanika.
15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy to oddział przeciwlotniczy #WojskoPolskie 🇵🇱 podporządkowany 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jednostka przeznaczona jest do zwalczania celów powietrznych na małych i bardzo małych wysokościach. #FamilyPhoto pic.twitter.com/8j9haJLX3A
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 31, 2019
Pierwsze z 77 zamówionych przez MON zestawów trafiły do pododdziałów OPL Wojsk Lądowych oraz szkolnictwa w połowie 2018 roku. Wtedy też gen. bryg. Stefan Mordacz, Jeszcze w czerwcu 2018 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że do Sił Zbrojnych RP do końca 2019 roku trafi 36 zestawów Poprad. Do tej pory Poprady trafiły już do 8 Pułku w Koszalinie (podległego 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej) oraz do 4 Pułku w Zielonej Górze (podległego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej). Po przekazaniu sprzętu 15 Gołdapskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu, wchodzącego w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, znajdą się one de facto na wyposażeniu wszystkich trzech dywizji Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. Zapewne wkrótce trafią też do formowanej obecne 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Całkowity koszt zawartej umowy, która obok dostaw sprzętu wojskowego, obejmuje również pakiet szkoleniowy wynosi ponad 1 mld zł. Umowa obejmuje dostawę 77 zestawów #POPRAD do 2021 roku.
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) May 31, 2019
/defence24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!