Wiadomości

Zgubienie dowodu osobistego można zgłosić przez internet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Każdy, kto zgubi lub uszkodzi dowód osobisty, może to zgłosić przez internet; od początku wakacji z tej usługi skorzystało 1676 osób – poinformowało w komunikacie przesłanym w środę Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak zaznaczyli autorzy tekstu, żeby zgłosić zgubienie lub uszkodzenie dowodu osobistego przez internet, trzeba mieć Profil Zaufany – narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie.

„Chodzi o to, by nikt nie mógł się pod Ciebie podszyć” – napisano w komunikacie.

To, jak założyć Profil Zaufany, można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

„Po pierwsze, pamiętaj, że w zgłoszeniu utraty/kradzieży lub uszkodzenia dowodu osobistego nikt Cię nie może wyręczyć. Musisz to zrobić osobiście. W przypadku dzieci do 18. roku życia, osób całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych formularz w ich imieniu mogą złożyć odpowiednio – rodzic, opiekun prawny lub kurator” – czytamy w liście.

Autorzy poinformowali, że aby zgłosić zgubienie dowodu, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, kliknąć przycisk „Wyślij zgłoszenie” i zalogować się na swój Profil Zaufany. Następnie należy wybrać, co chce się zgłosić — utratę lub uszkodzenie dowodu.

„Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu — wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu. Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód)” – instruują autorzy.

Zaznaczono, że osoba zgłaszająca musi odpowiedzieć, czy i w jaki sposób chce otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu, a następnie sprawdzić i podpisać wniosek elektronicznie. Na koniec trzeba wysłać zgłoszenie – system wyświetli komunikat, że zostało wysłane, a użytkownik dostanie urzędowe poświadczenie przedłożenia wniosku. Zgłaszający uszkodzenie dowodu musi zanieść go do urzędu albo wysłać pocztą. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, usługa jest w pełni bezpłatna.

„Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni twój dowód osobisty. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu, zaznacz to w formularzu. Możesz je odebrać w urzędzie, otrzymać pocztą lub przez internet. Zatrzymaj zaświadczenie — może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące” – oświadczono w komunikacie. Podkreślono też, że zaświadczenie nie jest dokumentem tożsamości.

Wniosek o wydanie nowego dowodu również można złożyć online.

„Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś ci go ukradł — zgłoś to w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom. Zgłoś utratę dowodu w banku, nawet jeśli nie masz konta bankowego. Jeżeli podejrzewasz, że Twój dowód został skradziony zawiadom również policję. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód” – poinformowano.

Według autorów komunikatu, od uruchomienia tej usługi, czyli od 22 września 2017 r., skorzystało z niej 10 243 osoby. Od początku wakacji, czyli od 23 czerwca 2018 r. – 1676 osób.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!