0,3 proc. najcięższych pierwiastków na Ziemi prawdopodobnie pochodzi z kolizji dwóch gwiazd neutronowych, która 4,6 mld lat temu nastąpiła niedaleko Układu Słonecznego. Wśród nich znajdują się: złoto, platyna, uran, a także jod, który nosimy w naszych ciałach.
Jak wyjaśniają naukowcy z Columbia University i University of Florida, badając znajdowane na Ziemi meteoryty można wiele powiedzieć o przeszłości Układu Słonecznego. Zawierają one m.in. radioaktywne izotopy, które rozkładają się ze znaną prędkością. Dzięki temu można np. określić, kiedy zostały utworzone.
Badacze – autorzy pracy opublikowanej na łamach „Nature” – porównali skład meteorytów z komputerowymi symulacjami Drogi Mlecznej. Analiza ta doprowadziła ich do wniosku, iż ok. 100 mln lat przed powstaniem Układu Słonecznego, mniej więcej 1000 lat świetlnych od obłoku gazu, z którego Układ powstał, doszło do zderzenia dwóch gwiazd neutronowych.
1000 lat świetlnych to stosunkowo niedaleko. Cała galaktyka mierzy ok. 100 tys. lat świetlnych. „Gdyby podobne wydarzenie miało miejsce w podobnej odległości, w naszych czasach, powstałe promieniowanie zdominowałoby całe nocne niebo” – podkreśla astrofizyk prof. Szabolcs Márka z Columbia University.
To pojedyncze wydarzenie, zdaniem badaczy stało się źródłem 0,3 proc. obecnych na Ziemi najcięższych pierwiastków, w tym złota, platyny, uranu, a także kluczowego dla życia jodu.
„Nasze badanie rzuca nowe światło na procesy zaangażowane w powstanie Układu Słonecznego i ustalenie jego składu. Rozpocznie ono nowe poszukiwania w takich dyscyplinach jak chemia, biologia czy geologia, mogące pomóc w rozwiązywaniu kosmicznych zagadek” – twierdzi prof. Imre Bartos z University of Florida.
„Nasza praca dotyczy fundamentalnych pytań stawianych przez ludzkość – skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Trudno jest opisać ogromne emocje, jakie czuliśmy po uświadomieniu sobie, co odkryliśmy i co to oznacza dla poszukiwań odpowiedzi na pytanie o nasze miejsce we Wszechświecie” – relacjonuje współautor dokonania.
Więcej informacji:
https://news.columbia.edu/news/two-neutron-stars-collided-near-solar-system-billions-years-ago
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!