Pityński urodził się 15 marca 1947 r. w Ulanowie. Jego rodzice, Aleksander i Stefania, należeli do podziemia antykomunistycznego. Pod koniec lat 50. Andrzej wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał pozostających w podziemiu Żołnierzy Wyklętych, m.in. Michała Krupę ps. Pułkownik, ukrywającego się do 1959 r. Urząd Bezpieczeństwa dokonywał częstych najść na dom Pityńskich, rewizji, przesłuchań, co miało związek z poszukiwaniem Krupy, który był bratem Stefanii Pityńskiej.
Ukończył liceum ogólnokształcące w Ulanowie, następnie Technikum Wodno-Melioracyjne w Trzcianie. Zdobył zawód technika melioranta. Po kolejnych prowokacjach i pokazowym procesie w 1967 r., w którym oskarżono ojca i syna, rodzina opuściła Ulanów.
Pityński przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim, wkrótce jednak podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby najpierw Mariana Koniecznego a później Jerzego Bandury. Jako student wykonał popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, które ustawione zostało przed Collegium Paderevianum w Krakowie.
Smutna informacja. Zmarł mistrz Andrzej Pityński, rzeźbiarz-monumentalista, syn ppor. Aleksandra Pityńskiego "Kuli" i Stefanii Pityńskiej "Perełki", przewodniczący Kapituły Nagrody im. Michała Krupy "Wierzby" (był siostrzeńcem) przyznawanej w trakcie gali Kwartalnika Wyklęci. RiP pic.twitter.com/fWrVGGV1PI
— Kajetan Rajski (@KajetanRajski) September 18, 2020
W październiku 1974 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam jako robotnik budowlany, wkrótce też podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. Do najsłynniejszych realizacji Pityńskiego należą: Pomnik Katyński w Jersey City w stanie New Jersey w USA; Bostoński Pomnik Partyzantów; Pomnik Mściciela w Doylestown na cmentarzu polskim w tzw. Amerykańskiej Częstochowie; Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, nazywany także pomnikiem Hallerczyków, na warszawskim Żoliborzu.
Zmarł Andrzej Pityński, artysta-rzeźbiarz, autor Pomnika Katyńskiego w Jersey City, NJ.
R.I.P. pic.twitter.com/YunaLK6rtY— Patrycja Kita-Dziedzic (@PKitaDziedzic) September 18, 2020
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!