Polska Wiadomości

Zmiany w Karcie Polaka. Od teraz trzeba będzie znać język polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd ma zamiar zmienić kryteria przyznawania Kart Polaka, przeznaczonych dla osób deklarujących polskie pochodzenie. Wróci wymóg znajomości języka polskiego, który zawiesił  „patriotyczny” rząd PiS, otwierając tym drogę do oszustw i masowego napływu do Polski imigrantów ze wschodu.

Zmiany w Karcie Polaka. Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, rząd Tuska zmieni zasady przyznawania tzw. Karty Polaka. Jest to jeden z elementów nowej polityki migracyjnej zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska. Są one spowodowane licznymi nadużyciami w procesie repatriacji i przyznawania dokumentu, jakie miały miejsce w czasach PiS. Polegały one na posługiwaniu się przez wnioskodawców sfałszowanymi dokumentami potwierdzającymi polskie pochodzenie.

Obecnie obowiązująca ustawa o Karcie Polaka wymaga, aby starająca się o nią osoba wykazała, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało obywatelstwo polskie. Dokument był wręczany również osobom, które przez co najmniej trzy lata działały w organizacjach polonijnych. Obecnie ponad 206 tys. osób legitymuje się dziś wprowadzoną w 2007 r. Kartą Polaka. Najwięcej dokumentów zostało wydanych Białorusinom i Ukraińcom.

Za rządów Prawa i Sprawiedliwości dwukrotnie doszło do nowelizacji ustawy o przyznawaniu wspomnianego dokumentu: w 2016 i w 2019. W ramach zmian, Kartę Polaka przyznawano bez wymogu znajomości języka. Została też rozszerzona na wszystkie kraje świata.

Najwyższa Izba Kontroli 2018 roku przeprowadziła kontrolę ws. przyznawania Karty Polaka w latach 2015-17. Wykazano wówczas, że urzędy, w których przeprowadzono kontrolę, miały poważne trudności organizacyjne związane z obsługą rosnącej liczby wniosków. W raporcie wskazano na niewystarczającą obsadę kadrową i brak szkoleń, a także brak profesjonalnego sprzętu do wykrywania sfałszowanych dokumentów oraz brak środków na sfinansowanie nowych etatów. W efekcie, dochodziło do licznych nadużyć. Były także przypadki korupcji.

Kłopotem był też długi czas oczekiwania wnioskodawców na rozmowę z konsulem, a później na złożenie wniosku o Kartę Polaka. Zwrócono uwagę na kompletny brak lub zbyt mała liczba dyżurów konsularnych w terenie, co oznaczało, że urzędy konsularne były praktycznie niedostępne dla petentów.

Polecamy również: Niemcy mogą przysłać Tuskowi 40 tys. murzyńskich i arabskich nachodźców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!