Archeolodzy odkryli nad Morzem Czarnym w Bułgarii figurkę z brązu przedstawiającą głowę barana, pochodzącą sprzed ponad 2500 lat – informuje serwis internetowy Sofia Globe.
Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na niewielkiej wyspie Kirik, położonej przy linii brzegowej Morza Czarnego w Sozopolu, mieście noszącym w starożytności nazwę Apollonia.
Jak poinformowała dr Krystyna Panajotowa z Narodowego Instytutu Archeologicznego Bułgarskiej Akademii Nauk, figurka z brązu oraz naczynia do picia i dzbany wykonane z ceramiki wysokiej jakości znajdowały się w warstwie archeologicznej, pochodzącej z czasów założycieli miasta i jego pierwszych mieszkańców.
Dzisiejszy Sozopol został założony w VII w. p.n.e. jako kolonia pod nazwą Antheia przez Greków przybyłych z Miletu, ale od VI w. p.n.e. miasto było już znane pod nazwą Apollonia.
Według naukowców figurka z głową barana została przywieziona na wyspę prawdopodobnie z Miletu przez pierwszych kolonistów, a później mogła być wykorzystana wraz z ceramicznymi naczyniami w trakcie rytualnej ceremonii ofiarnej, po której zakończeniu razem z naczyniami zakopano ją w dole ofiarnym, gdzie przeleżała ponad 2500 lat.
W starożytnej Grecji baran był uznawany za zwierzę ofiarne, często wykorzystywane w ceremoniach religijnych jako dar dla bogów.
Mimo że ruiny starożytnej Apollonii były badane wiele lat przez dziesiątki ekspedycji archeologicznych, nigdy wcześniej nie odnaleziono żadnego artefaktu z początkowego okresu historii miasta, który został wykonany z brązu.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!