Zgodnie z przekazanymi nam danymi na dzień 25 września 2024 r. – 7 osób straciło życie na terenach województw opolskiego i dolnośląskiego, a okoliczności mogą wskazywać, że śmierć nastąpiła wskutek utonięcia. Policja nie rozstrzyga tego w sposób kategoryczny, ponieważ wciąż oczekują na wyniki sekcji zwłok.
Znamy liczbę ofiar powodzi. Wbrew temu, co krąży w Internecie i na portalach społecznościowych policja poszukuje wyłącznie 1 osoby, uznanej za zaginioną. Kategorycznie zdementowano plotki o setkach zaginionych osób. Początkowe informacje w tym zakresie wynikały z błędnego zakwalifikowania osób, które pochodziły z jednego domu, ale znalazły schronienie w różnych miejscach, takich jak szkoła czy sąsiednie miejscowości. Na skutek braku prądu ludzie nie mieli jak się ze sobą skontaktować co wywołało krótkotrwałą, ale za to medialną panikę.
W komunikacie na stronie @PolskaPolicja na platformie X w dniu 18 września zamieszczone zostały informacje, w jaki sposób można poszukiwać osób, z którymi utracono kontakt, zamieszkałymi na terenie objętym powodzią.
Nie było ofiar wśród służb mundurowych niosących pomoc osobom dotkniętym katastrofą. W wyniku powodzi został jednak doszczętnie zniszczony posterunek Policji w Stroniu Śląskim. Jedną z ofiar był dr Krzysztof Kamiński, chirurg z Nysy, wieloletni ordynator oddziału nyskiego szpitala. Jego ciało zostało znalezione nieopodal samochodu.
Komendant Główny Policji zadecydował o wysłaniu do Stronia Śląskiego mobilnego posterunku policji, w którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje sprawy. Jest to jeden z 11 dotychczas wysłanych mobilnych posterunków policji na tereny objęte powodzią.
Polecamy również: Ruszyła oficjalna, lewicowa kampania promująca bezdzietność
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!