Wiadomości

Żubry zamieszkają w Puszczy Augustowskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwa żubry z Puszczy Boreckiej przewieziono do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej (Podlaskie), gdzie będzie tworzone nowe stado tych zwierząt. W ubiegłym tygodniu przyjechały tam pierwsze cztery osobniki.

Jak poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak, dziś do Puszczy Augustowskiej przyjechały dwa młode żubry w wieku 2 i 4 lat. To samiec i samica. W ubiegłym tygodniu przywieziono trzy młode samice i samca. Zaplanowano, że dołączą do nich jeszcze dwa żubry.

W samym sercu Puszczy Augustowskiej przygotowano dla nich zagrodę adaptacyjną, która ma ok. 2 ha powierzchni. Zwierzęta mają tam pokarm i wodę. Wczesną wiosną żubry mają być wypuszczone z zagrody.

– Docelowo stado ma liczyć około 50 zwierząt – poinformowały Lasy Państwowe.

Szostak powiedział, że leśnicy czekają jeszcze na dwa żubry, w tym na najstarszą 10-letnią samicę, która ma być przewodnikiem stada.

– W sumie osiem żubrów zostało wyselekcjonowanych w Nadleśnictwie Borki w Puszczy Boreckiej. Tam trafiły do specjalnej zagrody, gdzie zostały przebadane i obserwowane – dodał Szostak.

Nadleśniczy poinformował, że zwierzęta samodzielnie, bez przymusu wchodzą do specjalnej klatki, w której są transportowane do Puszczy Augustowskiej.

– Czekamy aż dwa ostatnie żubry, w tym najstarsza samica zechcą tam wejść. Wtedy trafią do nas, jak pozostałe – powiedział Szostak.

Przybyłe do puszczy żubry są dzikie. Dotąd żyły na wolności w Puszczy Boreckiej. Nadleśnictwo Augustów przygotowało dla nich 9 ha pól żerowych. Przez najbliższe 3 lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 ha. To teren, gdzie zwierzęta będą miały przygotowane pożywienie: świeżą trawę, siano i wodopoje.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Koszt programu to 40 mln zł. Pieniądze pochodzą z Funduszu Leśnego. Leśnicy tłumaczą, że tworzenie “niewielkich populacji” żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt, ale także ma być zwiększany zasięg występowania żubrów w Polsce.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!