Jak podaje portal bankier.pl kryptowalutowy projekt Facebooka Libra potyka się o kolejne przeszkody. Z udziału w przedsięwzięciu zrezygnowali najpierw giganci płatności kartowych, Visa i Mastercard oraz PayPal, Stripe i eBay. Teraz nadszedł czas na mniejszych uczestników stowarzyszenia.
Już siedmiu z 28 pierwszych uczestników projektu Libra zrezygnowało z udziału w przedsięwzięciu, które miało dać światu stabilną kryptowalutę do szybkich płatności w sieci. Ostatnim jak do tej pory wycofującym się graczem jest Booking Holdings, spółka prowadząca serwisy m.in. Booking.com oraz OpenTable, Kayak i Priceline.
Przymierze budowane przez Facebooka czekają ciężkie chwile, a minęło zaledwie kilka miesięcy od oficjalnej prezentacji założeń nowego schematu cyfrowego pieniądza. Przypomnijmy, że projekt Libra nie wystartował jeszcze jako kryptowaluta. Premiera nowej technologii zapowiadana była na 2020 r. Na razie przedsięwzięcie zmaga się z nieufnością regulatorów rynku finansowego.
Kryptowaluta Facebooka miała łączyć w sobie najlepsze cechy dwóch światów – zdecentralizowanego cyfrowego pieniądza i legalnie działających systemów płatności online. Szybko jednak przyciągnęła krytykę z niemal każdej strony. Miłośników „prawdziwych” kryptowalut bawiły założenia techniczne projektu, udające decentralizację, a w rzeczywistości powierzające pieczę nad infrastrukturą wielkim korporacjom. Regulatorzy rynku finansowego od początku kwestionowali możliwość zmieszczenia projektu w ramy obecnych aktów prawnych.
Powszechne zainteresowanie projektem okazało się dla niego przekleństwem. O szczegóły mechanizmów ochrony płatników oraz wpływ kryptowaluty na system finansowy zaczęły się dopytywać także organizacje, które nie nadzorują bezpośrednio rynku. O wycofaniu się z porozumienia Visy i Mastercarda zdecydowały rzekomo pisma wystosowane przez dwóch amerykańskich senatorów, w których podkreślono ryzyka i zapowiedziano „wysoki poziom regulacyjnej kontroli”, jeśli giganci będą uczestniczyć w projekcie.
Na razie Facebook wydaje się nie zrażać oporem materii i wspiera projekt. 23 października w amerykańskim Kongresie odbędzie się przesłuchanie Marka Zuckerberga. Członkowie komisji zajmującej się usługami finansowymi chcą dowiedzieć się, jaki wpływ na rynek finansowy i mieszkaniowy może mieć kryptowaluta. Dialog z regulatorami rynku nie przyniósł jednak do tej pory żadnych namacalnych efektów, a brak odpowiednich zezwoleń (nie tylko w USA) może zatrzymać projekt Libra w blokach startowych na dobre.
Autor: Michał Kisiel
Czy myślicie, że to powolny koniec potentata mediów społecznościowych?
Źródło: bankier.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!