Lekarz, który na drzwiach swego gabinetu miał wywiesić informację, że “nie obsługuje pacjentów z PiS”, już nie współpracuje z przychodnią Panaceum w Rumi (Pomorskie). Sprawą zajmuje się Komisja Etyki Lekarskiej Wojskowej Izby Lekarskiej, do której należy lekarz.
Zarówno NZOZ Panaceum, jak i NFZ poinformowały, że sytuacja nie miała miejsca w przychodni, tylko prawdopodobnie w prywatnym gabinecie lekarza w Gdyni. Do wtorku, według informacji na stronie NZOZ Panaceum w Rumi, dr Wojciech Wieczorek, specjalista I stopnia, przyjmował dzieci od lat 5 i dorosłych. – W związku z zaistniałą sytuacją Przychodnia Panaceum we wtorek zakończyła współpracę z dr. Wojciechem Wieczorkiem – poinformowała przychodnia na swojej stronie.
Prezes Wojskowej Izby Lekarskiej (WIL) w Warszawie dr Jan Sapieżko poinformował we wtorek PAP, że sprawa została skierowana do Komisji Etyki Zawodowej. Izbę o sprawie poinformował inny lekarz, też należący do WIL. – Komisja sprawę rozważy i najwyżej skieruje do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej – wyjaśnił Sapieżko. Jak ocenił, lekarzowi raczej nie grozi pozbawienie prawa wykonywania zawodu.
Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej WIL prof. Jan Błaszczyk powiedział we wtorek PAP, że na razie nic mu nie wiadomo o tej konkretnej sprawie. Poinformował, że za takie zachowanie grozi kara, począwszy od upomnienia i nagany, przez karę pieniężną, aż po częściowe zawieszenie prawa wykonywania zawodu.
Rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies poinformował natomiast PAP, że sprzęt przekazany przez WOŚP nie może być wykorzystywany komercyjnie, ponadto Fundacja nie przekazuje sprzętu medycznego prywatnym gabinetom.
Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wejherowie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza złożyła posłanka PiS Anna Sobecka – poinformowała asystentka posłanki. Posłanka zwróciła uwagę, że lekarz, działając jako funkcjonariusz publiczny, który nie dopełniając obowiązków wynikających z Kodeksu Etyki Lekarskiej, działa na szkodę interesu publicznego, a także prywatnego interesu chcących korzystać z opieki lekarskiej pacjentów. Szkoda ta polega na ograniczeniu możliwości równego dostępu do usług medycznych gwarantowanego konstytucyjnie – czytamy w przesłanym PAP zawiadomieniu.
Biuro prasowe Naczelnej Izby Lekarskiej poinformowało PAP, że prezes NRL Maciej Hamankiewicz uznał, iż postępowanie lekarza może stanowić naruszenie zasad etyki lekarskiej i przekazał sprawę do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej skierował informacje o wysokim prawdopodobieństwie przewinienia zawodowego polegającego na naruszeniu art. 3 Kodeksu Etyki Lekarskiej do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Wojskowej Izby Lekarskiej, do której należy lekarz, i objął to postępowanie nadzorem – poinformowała NIL.
Wskazany przez rzecznika przepis Kodeksu Etyki Lekarskiej stanowi, że lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania.
Źródło: rynekzdrowia.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!