Super wiadomość! Udało się na dzisiejszej Radzie samorządu m. Wilna obronić dodatkowo dwie polskie szkoły, które aspirują zostać długimi gimnazjami. Dziś zapadła decyzja co do czterech wileńskich szkół – im. Adama Mickiewicza, im. Szymona Konarskiego, im. Aleksandra Puszkina i szkoła w Fabianiszkach – uzyskały status tzw. długich gimnazjów – będą mogły prowadzić nauczanie od klasy 1 do 12.
Te stołeczne placówki oświatowe uzyskały w radzie m. poparcie dla propozycji nadania im statusu długich gimnazjów, a “Mickiewiczówka” uzyskała poparcie dla formowania klas 5-12 i prowadzenia nauczania o kierunku ochrony środowiska.
Stosowne uchwały po kilkumiesięcznej batalii przyjęto dzisiaj na radzie miasta Wilna. Na propozycję frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) o nadaniu statusu długich gimnazjów szkołom polskim – im. Adama Mickiewicza i im. Szymona Konarskiego – głosowało dzisiaj 29 radnych, 4 powstrzymało się od głosu. Do przyjęcia uchwały należało uzyskać 17 głosów, co oznacza, że radnym z frakcji udało się sprawić, że głosujących było 1,5-krotnie więcej.
Staraniami przedstawicieli AWPL-ZChR możliwość przyjmowania uczniów od klasy 1 do 12 uzyskały nie tylko dwie szkoły polskie, ale też rosyjska i litewska. Uchwały w sprawie losu szkoły rosyjskiej im. Aleksandra Puszkina i litewskiej w Fabianiszkach również zyskały poparcie wystarczającej liczby stołecznych radnych. Batalia o los tych szkół trwała od maja, kiedy to stosowne propozycje pod obrady stołecznej rady wnieśli radni z AWPL-ZChR. Dzisiejsze głosowanie w sprawie dwóch szkół polskich, rosyjskiej i litewskiej jest ostateczne – uchwały o nadaniu szkołom statusu długich gimnazjów wejdą w życie po ich podpisaniu przez mera miasta.
Renata Cytacka
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!